Naga MarketsNa tytułowe pytanie odpowiedź jest dość trudna. Spowodowane jest to oczywiście tym, że mamy za sobą zaledwie dwa tygodnie nowego 2020 roku. Do jego końca zostało więc jeszcze przeszło 11 miesięcy, a giełda jest nieprzewidywalna i wszystko może się zdarzyć. Nieprzewidywalne jest również zachowanie się kursów akcji konkretnych spółek. Na razie wszystko idzie w pożądanym przez nas kierunku i istnieją uzasadnione przesłanki, że mamy szansę na poprawę wyniku z roku ubiegłego.

Przed startem 2020 roku zastanawiałem się czy nie zwiększyć wartości comiesięcznej wpłaty na nasze konto maklerskie. Od powstania pomysłu Portfela Dywidendowego minęło już 4 lata i niewątpliwie na początku 2016 roku mieliśmy inną sytuację ekonomiczną w Polsce i statystycznego Polaka stać było na odłożenie innej kwoty. Do wyliczenia wysokości comiesięcznej wpłaty mógłbym posłużyć się tu inflacją (chociaż niektórzy, albo i nawet większość z nas ma poczucie, że oficjalne dane GUS nie są tu najlepszą jej miarą) lub średnim wzrostem wynagrodzeń w gospodarce. Uznałem jednak, że jeszcze w tym roku pozostawię wielkość comiesięcznej wpłaty na niezmienionym poziomie, zaznaczając jednak, że powinna ona być ustalona indywidualnie w zależności od możliwości finansowych konkretnej osoby. Oczywiście im wpłata jest wyższa tym większe możliwości i efekty powinien dawać Portfel Dywidendowy w długim horyzoncie czasowym. System wpłat można też urozmaicić przez ich podział pomiędzy różne rynki czy też różne klasy aktywów, ale to już temat na inny artykuł.

Na chwilę obecną plan wpłat na rachunek Portfela Dywidendowego przedstawia się następująco:

Harmonogram wpłat do Portfela Dywidendowego

Pewnie niektórym rzuciła się w oczy niebieska linia obrazująca aktualną wartość Portfela Dywidendowego. Uciekła ona w wręcz nienaturalny sposób na północ. Na giełdzie zdarzają się też takie rzeczy i nie będziemy tego negować. Dzięki wzrostom cen akcji i wypłaconej dywidendzie z Pro-loga wartość naszego rachunku wzrosła tylko w tym roku o przeszło 6300 złotych. To więcej niż w całym roku 2019, jednak z uwagi na start od większej kwoty stopa zwrotu z inwestycji nie osiągnęła jeszcze ubiegłorocznego poziomu. Niemniej jednak do 17 stycznia wynosi ona 26,11%! A na wykresie przedstawiającym poziom zysku Portfela wygląda to tak:

Zysk Portfela Dywidendowego

Swoją, dość znaczącą cegiełkę do tego wyniku dołożył Interaolt, który wzrósł od 1 stycznia z 14,95 zł do 21,80 zł na zamknięciu sesji piątkowej. Jednocześnie procentowy udział akcji tej litewskiej spółki w Portfelu Dywidendowym wzrósł do przeszło 40%. Nie jest to może komfortowa sytuacja w przypadku jakichś problemów i spadków cen akcji Interaolt. Taki udział akcji jednej spółki w całości Portfela nie jest też idealny ze względu na chęć dywersyfikacji ryzyka. Uważam jednak, że Interaolt jest dobrą spółką, spodziewam się z niej bardzo wysokiej dywidendy już na przełomie maja i czerwca w związku z czym nie planuję sprzedaży części jej akcji w celu zmniejszenia jej udziału w Portfelu. Nie planuję też oczywiście (przynajmniej na chwilę obecną) dodatkowych zakupów akcji tej litewskiej spółki.

Interaolt – wykres dzienny

Na wykres notowań Interaolt nie ma co patrzeć zbyt długo, bo jest on dość….nudny. Oczywiście krótkoterminowo można spodziewać się już korekty ostatnich wzrostów. Jednak jak zawsze w takich sytuacjach nie wiadomo czy przyjdzie ona już teraz czy za kolejne 30%.

Drugą spółką, która stoi za takimi wynikami Portfela Dywidendowego jest Pro-log. I chyba to właśnie on jest kojarzony przynajmniej przez niektórych czytelników jako główny autor zysków całego Portfela. Po ostatnich wzrostach i wypłacie dywidendy ma on aktualnie przeszło 25% udziałów na naszym rachunku. Spółka z roku na rok poprawia swoje wyniki finansowe i pozostaję optymistą co do jej dalszego kursu. Na chwilę obecną nie będzie jednak zlecenia zakupu dodatkowego pakietu akcji Pro-loga ze względu na spore zaangażowanie w jego akcje.

Pro-log – wykres dzienny

Jak widzimy na wykresie, mimo odcięcia dywidendy cena w dalszym ciągu pozostaje zbliżona do poziomów maksymalnych. Wypłata dywidendy nie spowodowała jak na razie reakcji podobnej do tej z 2015 roku kiedy to Spółka straciła znaczną część swojej wartości.

Ostatnią spółką, o której chciałbym dziś wspomnieć, a już bardzo długo nie poruszaliśmy tutaj jej tematu jest Europejskie Centrum Odszkodowań. Spółka nie należy do naszych głównych motorów napędowych. Jest wręcz odwrotnie ponieważ notujemy na niej na chwilę obecną sporą stratę. W ostatnich jednak tygodniach Euco zachowuje się ponadprzeciętnie dobrze. Spowodowało to, że postanowiłem przyjrzeć się bliżej aktualnym wynikom Spółki.

Europejskie Centrum Odszkodowań – wykres dzienny

Z dotychczas przedstawionych raportów wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku Spółka wypracowała 5,80 mln złotych skonsolidowanego zysku netto wobec 7,13 mln złotych w analogicznym okresie przed rokiem. W przeliczeniu na jedną akcję te kwoty dają odpowiednio 1,04 zł w trzech kwartałach 2019 i 1,27 zł w tym samym okresie 2018 roku. I choć są to wyniki gorsze o przeszło 18% od tych z 2018 roku to nie powinny one powodować takiej ceny akcji Euco. Mając na uwadze, że Spółka nie wypłaciła dywidendy za rok 2018 i doliczając do tego zyski wypracowywane w 2019 roku nie trudno mi sobie wyobrazić sytuację w której w tym roku akcjonariusze dostaliby w postaci dywidendy kwotę około złotówki na każdą akcję.

Wobec powyższego oraz w świetle ostatnich notowań Euco, a także ponadprzeciętnych obrotów zdecydowałem, że warto do naszego Portfela kupić dodatkowy pakiet akcji tej spółki działającej na rynku ubezpieczeniowym. Postanowiłem złożyć zlecenie o następujących parametrach:

Zlecenia oczekujące

Pewnie część z Was jest zaskoczona, że wybór pada właśnie na tę spółkę. Pewnie część uważa, że cena już za bardzo odjechała i pewnie nie przekonam wszystkich, że to dobry wybór, ale na szczęście nie na tym polega moja rola. 🙂

Tradycyjnie zapraszam do komentowania i kontaktowania się ze mną bezpośrednio pod artykułem lub poprzez stronę Gospodarka24.

Życzę też wszystkim inwestorom udanego kolejnego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here