Naga MarketsZa nami rok z Portfelem Dywidendowym. Jest to więc dobry moment, żeby dokonać pierwszych podsumowań jego osiągnięć. To także dobry moment żeby sprawdzić, co można było zrobić lepiej i osiągnąć przez to bardziej atrakcyjną stopę zwrotu.

Zysk Portfela Dywidendowego
Zysk Portfela Dywidendowego

Na wstępie przypomnę, że Portfel Dywidendowy skierowany jest do osób chcących oszczędzać wolne środki na giełdzie, a horyzont inwestycji jest długi, bo minimum dziesięcioletni. Chociaż jak wspominałem w pierwszym wpisie efekty wstępnie będzie można ocenić już po roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Portfel skonstruowany jest w sposób, który ma pokazać, że żeby zacząć myśleć o giełdzie nie trzeba od razu mieć na koncie 100 tys. złotych. Założenie jest takie, że oszczędzanie można rozpocząć w dowolnej chwili poprzez comiesięczne wpłaty dowolnej kwoty na konto maklerskie (na potrzeby Portfela Dywidendowego przyjąłem, że będzie to 400 zł każdego 15 dnia miesiąca). Oczywiście nie zachęcam, aby całość swoich oszczędności umieszczać na giełdzie, bo chociaż poprzez dywersyfikację portfela można zmniejszyć ryzyko, to nie można go wyeliminować.

Historia transakcji 2016 roku
Historia transakcji 2016 roku

Podczas ostatnich 12 miesięcy działania Portfela Dywidendowego na konto maklerskie została wpłacona kwota 4 800 zł i w całości została ona wykorzystana na kupno akcji spółek dywidendowych. W całym 2016 roku zawarliśmy 13 transakcji z czego 2 były sprzedażą zakupionych wcześniej akcji. Miało to miejsce w przypadku spółek Protektor i Echo Investment. Za każdym razem operacja ta spowodowana była tymi samymi motywami. Wzrosty przed odcięciem dywidendy dawały nadzieję, że korzystniejsze będzie zrezygnowanie z prawa do dywidendy i odkupienie tych samych akcji po niższej cenie, niż nabycie prawa do udziału w podziale z zysku. Niekoniecznie wszyscy czytelnicy zgadzali się z takim podejściem do tematu dywidendy argumentując, że główną cechą wszelkiego rodzaju portfeli dywidendowych jest zebranie jak największego zysku z dywidend. Jednak późniejsze zachowanie się kursu potwierdzało słuszność właśnie takich decyzji.

W 13 transakcjach wygenerowany został obrót równy 9 195,32 zł, zapłacono 45,88 zł prowizji od zleceń maklerskich. Na sprzedaży akcji wygenerowano zysk w wysokości 591,11 zł brutto, od którego w rozliczeniu rocznym trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Zarobiliśmy też kwotę 237,87 zł netto na dywidendach. Byłaby ona większa gdyby Portfel prowadzony był na rachunku typu IKE. Wtedy też nie byłoby konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

Skład Portfela Dywidendowego
Skład Portfela Dywidendowego
Symulacja wzrostu wartości Portfela Dywidendowego
Symulacja wzrostu wartości Portfela Dywidendowego

Na koniec 2016 roku Portfel Dywidendowy miał wartość 5 636,74 zł, co wobec wpłat o łącznej wartości 4 800 zł oznacza wypracowany zysk w wysokości 836,74 zł. Nie jestem ekonomistą z wykształcenia, ale chcąc poziom zysku przedstawić procentowo wykonałbym dzielenie 836,74 zł przez 2 400 zł (czyli wartość wpłat w połowie roku). Działanie takie sugerowałoby, że zysk wyniósł 34,86% w skali roku. Można się też pokusić o przedstawienie tego wyniku w interwale tygodniowym. Przeliczając to w ten sposób musielibyśmy mówić o średnim tygodniowym wzroście Portfela na poziomie 0,61%.

Na koniec chciałbym powiedzieć coś o zmienności jaką cechuje się Portfel Dywidendowy prowadzony na portalu Comparic.pl. Maksymalna tygodniowa zmiana jego wartości wyniosła blisko 11%. Trzeba jednak pamiętać, że był to sam początek działania Portfela i jego wahania były w stu procentach zależne od jednej spółki. W kolejnych tygodniach zmienność jego wartości znacznie spadła.

Tygodniowa zmienność Portfela Dywidendowego
Tygodniowa zmienność Portfela Dywidendowego

Tradycyjnie zapraszam do dyskusji w naszej grupie na Faceeboku, na mojej stronie Gospodarka24 lub bezpośrednio w komentarzach pod każdym artykułem z cyklu Dywidenda = zysk?.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

5 KOMENTARZE

  1. Witam! Prawidłowe wyliczenie stopy zwrotu powinno nastąpić poprzez zastosowanie funkcji tzw. średniej rocznej stopy zwrotu (ja korzystam z darmowego Open Office Cal.), która w sposób najbardziej prawidłowy matematycznie obrazuje jak “pracuje” nasz kapitał w czasie z uwzględnieniem konkretnych dat zasilania portfela no i oczywiście zysków, w tym wypłaconych dywidend. Oczywistym jest, że inaczej pracuje portfel przy jednorazowej wpłacie np. 4800 zł. a inaczej, gdy kwota ta w portfelu “pojawia się” na końcu roku poprzez sukcesywne comiesięczne wpłaty w wysokości 400 zł. Korzystanie z tej funkcji zwłaszcza w portfelu inwestycyjnym długoterminowym jest doskonałym i najbardziej obiektywnym narzędziem porównawczym do banchmarku (np. WIG – u).
    Pozdrawiam Marcin

  2. Funkcja w excelu XIRR umożliwia obliczenie średniej stopy zwrotu w danym roku biorąc pod uwagę wpłaty w danym okresie czasu, czyli kiedy kapitał ‘pracował’ a kiedy nie.

    Dla wartości portfela 5636,74 zł z wpłatami 15 dnia miesiąca po 400 zł średni zwrot w skali woku wyniósł 36,52%.

  3. Można FAN PACK. Nie będę się upierał, chociaż jak dla mnie będzie to spory błąd.
    Kwotą 4800 dysponowałem tak naprawdę tylko 2 tygodnie (po 15 grudnia). Kwotą 4400 miesiąc dłużej. Itd. Trudno więc uznać, że całe 4800 pracowało rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here