Naga MarketsOdpowiedź na pytanie postawione w tytule jest teraz stosunkowo prosta, ale zanim to zrobimy proponuję zobaczyć wykres zysku Portfela Dywidendowego, bo jest co oglądać.

Dywidenda
Zysk Portfela Dywidendowego

Patrząc na ten wykres warto w głowie mieć tło, czyli to co obserwujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie ostatnie tygodnie są raczej neutralne. W przypadku WIG20, którego wykres możemy zobaczyć poniżej w listopadzie notujemy nawet lekką stratę.

WIG20 – wykres dzienny

Spoglądając na szczegółowe porównanie wyników Portfela Dywidendowego z osiągnięciami głównych warszawskich indeksów widzimy, że wartość naszego rachunku szczególnie mocno oderwała się od tego co mogliśmy obserwować na GPW w listopadzie.

Wyniki Portfela Dywidendowego w kolejnych miesiącach w porównaniu z głównymi indeksami GPW

Tak mocne zachowanie się całego Portfela w znacznym stopniu zawdzięczamy jednej spółce. Oczywiście chodzi tu o Pro-log, którego Zarząd w środowym komunikacie nieoczekiwanie podał, że zarekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę w postaci dywidendy kwoty 2 300 000 złotych, czyli 2,30 zł na każdą akcję. Pozostała część wypracowanego zysku w wysokości  1 232 239,69 złotych ma zostać przeznaczona na kapitał zapasowy. Paradoksalnie jednak dywidenda z Pro-loga może jeszcze zaniżyć wynik Portfela Dywidendowego w całym 2019 roku. Sytuacja taka może mieć miejsce ze względu na zaproponowane przez Zarząd terminy, ponieważ wynika z nich, że dywidenda zostanie odcięta jeszcze w tym roku (27 grudnia), a sama wypłata miałaby nastąpić dopiero 7 stycznia 2020 r.  Jeśli dywidenda zostanie uchwalona na pewno bacznie będziemy przyglądać się temu co stanie się z kursem akcji po 27 grudnia.

Pro-log – wykres dzienny

Równocześnie w środę Pro-log zaprezentował raport roczny za rok obrotowy 2018/2019. Wynika z niego, że zysk netto Spółki wzrósł o 61,3% do poziomu 3 532 tys. złotych  wobec 2 190 tys. złotych rok wcześniej. Kilka dni wcześniej Spółka opublikowała raport kwartalny za okres pierwszych trzech miesięcy roku obrotowego 2019/2020. Mogliśmy w nim przeczytać, że w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 zysk netto Pro-loga wzrósł o przeszło 16% do poziomu 859 tys. zł wobec 737 tys. zł w analogicznym okresie przed rokiem. Z danych wynika, że kolejny rok obrotowy rozpoczyna się jeszcze lepiej niż rekordowy do tej pory 2018/19!

Widzimy więc, że Spółka w dalszym ciągu poprawia swoje wyniki, a wrześniowa decyzja o zwiększeniu zaangażowania w jej akcje mimo pojawiającej się krytyki była dobra.

W nieprzerwanym od roku trendzie wzrostowym jest też Interaolt, który ma przeszło 34% udział w naszym Portfelu. W ostatnich dniach także ta litewska spółka energetyczna opublikowała swój raport okresowy. I mimo, że wyniki z III kwartału roku ubiegłego były nieznacznie lepsze, to w 2019 roku narastająco Spółka wypracowała już przeszło 14 mln euro zysku netto wobec niespełna 8 mln euro rok wcześniej. Widzimy więc, że także Interaolt może nas w czerwcu przyszłego roku zaskoczyć ponadprzeciętną dywidendą, którą już teraz można próbować szacować na podstawie dostępnych danych i doświadczeń z poprzednich lat na około 3 złote na każdą akcję.

Interaolt – wykres dzienny

W ostatnich dniach jeszcze jedna spółka, którą mamy na naszym rachunku publikowała wyniki za III kwartał 2019 roku. Dektra, bo o niej mowa w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 r. wypracowała 388 tys. złotych zysku netto wobec 544 tys. złotych w analogicznym okresie rok wcześniej. Jest to wynik o przeszło 28% słabszy. Podobnej wysokości spadek dynamiki zysku netto obserwujemy badając dane za wszystkie 9 miesięcy tego roku. Wynika z nich, że Dektrze udało się wypracować w nich 659 tys. zysku netto co jest wynikiem słabszym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o blisko 26%, kiedy to po pierwszych 9 miesiącach roku zysk netto wynosił przeszło 890 tys. złotych. Nie chcę w tym miejscu wspominać już roku 2017 i wypracowanych w trzech kwartałach 1,5 mln zł zysku netto.

Dektra – wykres dzienny

Odzwierciedlenie słabych wyników Dektry jest dobitnie widoczne na wykresie notowań Dektry.

W poprzednich latach w końcówce roku zawsze poznawaliśmy komunikat dotyczący propozycji dywidendy. Nie mam żadnych przecieków od Pana Macieja Stefańskiego, czyli głównego akcjonariusza Spółki, ale patrząc na wyniki finansowe i biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych spodziewam się wypłaty w postaci dywidendy 55-60 groszy na każdą akcję. Oczywiście w kontekście poprzednich lat nie jest to wynik, który by nas zadowalał w 100 procentach. Ciekaw jestem jednak Waszych opinii na temat Dektry. Czy na obecnych poziomach i biorąc pod uwagę spadający poziom dywidendy warto pozbyć się akcji tej Spółki? Czy może powinniśmy iść w całkowicie innym kierunku i zwiększyć nasze zaangażowanie w akcjonariacie Dektry, bo to wciąż stopa dywidendy na poziomie 10%?

Jak zwykle zapraszam do dyskusji bezpośrednio pod tym wpisem jak też przez stronę Gospodarka24.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here