Naga MarketsOdpowiedź na pytanie postawione w tytule jest teraz stosunkowo prosta, ale zanim to zrobimy proponuję zobaczyć wykres zysku Portfela Dywidendowego, bo jest co oglądać.

Dywidenda
Zysk Portfela Dywidendowego

Patrząc na ten wykres warto w głowie mieć tło, czyli to co obserwujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie ostatnie tygodnie są raczej neutralne. W przypadku WIG20, którego wykres możemy zobaczyć poniżej w listopadzie notujemy nawet lekką stratę.

WIG20 – wykres dzienny

Spoglądając na szczegółowe porównanie wyników Portfela Dywidendowego z osiągnięciami głównych warszawskich indeksów widzimy, że wartość naszego rachunku szczególnie mocno oderwała się od tego co mogliśmy obserwować na GPW w listopadzie.

Wyniki Portfela Dywidendowego w kolejnych miesiącach w porównaniu z głównymi indeksami GPW

Tak mocne zachowanie się całego Portfela w znacznym stopniu zawdzięczamy jednej spółce. Oczywiście chodzi tu o Pro-log, którego Zarząd w środowym komunikacie nieoczekiwanie podał, że zarekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę w postaci dywidendy kwoty 2 300 000 złotych, czyli 2,30 zł na każdą akcję. Pozostała część wypracowanego zysku w wysokości  1 232 239,69 złotych ma zostać przeznaczona na kapitał zapasowy. Paradoksalnie jednak dywidenda z Pro-loga może jeszcze zaniżyć wynik Portfela Dywidendowego w całym 2019 roku. Sytuacja taka może mieć miejsce ze względu na zaproponowane przez Zarząd terminy, ponieważ wynika z nich, że dywidenda zostanie odcięta jeszcze w tym roku (27 grudnia), a sama wypłata miałaby nastąpić dopiero 7 stycznia 2020 r.  Jeśli dywidenda zostanie uchwalona na pewno bacznie będziemy przyglądać się temu co stanie się z kursem akcji po 27 grudnia.

Pro-log – wykres dzienny

Równocześnie w środę Pro-log zaprezentował raport roczny za rok obrotowy 2018/2019. Wynika z niego, że zysk netto Spółki wzrósł o 61,3% do poziomu 3 532 tys. złotych  wobec 2 190 tys. złotych rok wcześniej. Kilka dni wcześniej Spółka opublikowała raport kwartalny za okres pierwszych trzech miesięcy roku obrotowego 2019/2020. Mogliśmy w nim przeczytać, że w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 zysk netto Pro-loga wzrósł o przeszło 16% do poziomu 859 tys. zł wobec 737 tys. zł w analogicznym okresie przed rokiem. Z danych wynika, że kolejny rok obrotowy rozpoczyna się jeszcze lepiej niż rekordowy do tej pory 2018/19!

Widzimy więc, że Spółka w dalszym ciągu poprawia swoje wyniki, a wrześniowa decyzja o zwiększeniu zaangażowania w jej akcje mimo pojawiającej się krytyki była dobra.

W nieprzerwanym od roku trendzie wzrostowym jest też Interaolt, który ma przeszło 34% udział w naszym Portfelu. W ostatnich dniach także ta litewska spółka energetyczna opublikowała swój raport okresowy. I mimo, że wyniki z III kwartału roku ubiegłego były nieznacznie lepsze, to w 2019 roku narastająco Spółka wypracowała już przeszło 14 mln euro zysku netto wobec niespełna 8 mln euro rok wcześniej. Widzimy więc, że także Interaolt może nas w czerwcu przyszłego roku zaskoczyć ponadprzeciętną dywidendą, którą już teraz można próbować szacować na podstawie dostępnych danych i doświadczeń z poprzednich lat na około 3 złote na każdą akcję.

Interaolt – wykres dzienny

W ostatnich dniach jeszcze jedna spółka, którą mamy na naszym rachunku publikowała wyniki za III kwartał 2019 roku. Dektra, bo o niej mowa w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 r. wypracowała 388 tys. złotych zysku netto wobec 544 tys. złotych w analogicznym okresie rok wcześniej. Jest to wynik o przeszło 28% słabszy. Podobnej wysokości spadek dynamiki zysku netto obserwujemy badając dane za wszystkie 9 miesięcy tego roku. Wynika z nich, że Dektrze udało się wypracować w nich 659 tys. zysku netto co jest wynikiem słabszym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o blisko 26%, kiedy to po pierwszych 9 miesiącach roku zysk netto wynosił przeszło 890 tys. złotych. Nie chcę w tym miejscu wspominać już roku 2017 i wypracowanych w trzech kwartałach 1,5 mln zł zysku netto.

Dektra – wykres dzienny

Odzwierciedlenie słabych wyników Dektry jest dobitnie widoczne na wykresie notowań Dektry.

W poprzednich latach w końcówce roku zawsze poznawaliśmy komunikat dotyczący propozycji dywidendy. Nie mam żadnych przecieków od Pana Macieja Stefańskiego, czyli głównego akcjonariusza Spółki, ale patrząc na wyniki finansowe i biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych spodziewam się wypłaty w postaci dywidendy 55-60 groszy na każdą akcję. Oczywiście w kontekście poprzednich lat nie jest to wynik, który by nas zadowalał w 100 procentach. Ciekaw jestem jednak Waszych opinii na temat Dektry. Czy na obecnych poziomach i biorąc pod uwagę spadający poziom dywidendy warto pozbyć się akcji tej Spółki? Czy może powinniśmy iść w całkowicie innym kierunku i zwiększyć nasze zaangażowanie w akcjonariacie Dektry, bo to wciąż stopa dywidendy na poziomie 10%?

Jak zwykle zapraszam do dyskusji bezpośrednio pod tym wpisem jak też przez stronę Gospodarka24.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here