Naga MarketsPraktycznie od początku istnienia portfela dywidendowego jego wycena jest wyższa niż suma wpłaconych środków.  Na wartości zyskujemy dzięki dwóm spółkom. Myślę tu o Gwarancie i Euro – tax. Trochę słabiej sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o inwestycję w GPW – jednak i w tym przypadku nie ma co mówić o bardzo złej sytuacji, bo strata jest niewielka. Aktualne wyceny portfela znacznie częściej prezentuję poprzez Facebooka na stronie Gospodarka24 lub w grupie Zyskowna Strona Giełdy.

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

Kolejna wpłata do naszego portfela dywidendowego nastąpi co prawda dopiero 15 kwietnia jednak jakiś czas temu pojawiła się propozycja, żeby zakupić akcje spółki Dektra. I myślę, że to jest dobry moment, żeby poddać ją analizie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dektra to spółka zajmująca się produkcją i hurtową dystrybucją materiałów izolacyjnych przeznaczonych dla branży budowlanej, rolniczej, ogrodniczej oraz przemysłowej. Spółka swą ofertę kieruje do następujących segmentów budownictwa: systemy dociepleń, sucha zabudowa, izolacje, dekarstwo, budownictwo drogowe oraz budownictwo hydrologiczne. Natomiast w obszarze rolnictwa i ogrodnictwa spółka oferuje towary stosowane do osłaniania plonów i wytwarzania kiszonek. Spółka produkuje również folie opakowaniowe dla przemysłu.

Dektra dba o wysoki poziom dywidendy wypłacając akcjonariuszom zazwyczaj całość wypracowanego zysku. Na stronie www.dektra.pl można przeczytać:

Wynagradzanie akcjonariuszy ma fundamentalne znaczenie dla polityki spółki DEKTRA, której priorytetem w działaniu jest tworzenie wartości atrakcyjnych przede wszystkim dla akcjonariuszy.
Polityka wypłaty dywidendy w spółce DEKTRA utworzona jest w oparciu o normy kodeksu spółek handlowych, wewnętrzny regulamin oraz przekonanie, że zyski powinny być przekazywane akcjonariuszom.
Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym….

Średnia stopa dywidendy z ostatnich czterech lat wyniosła 10,11%. Jest to dobry wynik i z punktu widzenia naszego portfela powinien wzbudzać zainteresowanie.

Zgodnie z rekomendacją Zarządu w tym roku na dywidendę może zostać przeznaczony 1 324 800 zł, co w przeliczeniu na jedną akcję da kwotę 1,20 zł. Przy obecnym kursie oznaczałoby to stopę dywidendy na poziomie 11,1%

Spoglądając na wyniki spółki trzeba zauważyć, że wypracowany zysk netto w roku 2015 jest wyższy o 18,09% niż w roku 2014. Na niekorzyść przemawia za to fakt, że i cena akcji wzrosła w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Wzrost ten osiągnął 19,89%.

Zysk netto Dektra w latach 2014 i 2015
Zysk netto Dektra w latach 2014 i 2015

Na wykresie przedstawiającym zyski netto Dektry w kolejnych kwartałach widzimy, że jest to spółka mocno sezonowa, a wypracowywane zyski w znaczącej części przypadają na miesiące wiosenne i letnie. Ma to oczywiście związek z sezonowością budownictwa i rolnictwa. I to właśnie kondycja tych branży ma największy wpływ na wyniki spółki.

Na koniec nie sposób nie spojrzeć na zachowanie się kursu akcji w ostatnim roku. Tradycyjnie pionową linią zaznaczyłem dzień wypłaty dywidendy.

Dektra - wykres dzienny
Dektra – wykres dzienny

Czy kupimy do naszego portfela akcje Dektra? Czy da nam to zadowalający zysk? Z decyzją wstrzymam się do dnia kolejnej wpłaty. Tym bardziej, że mam jeszcze jeden interesujący pomysł, na który możemy ją przeznaczyć 😉

Do napisania artykułu korzystałem z informacji zawartych na stronie www.dektra.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. Zacząłem od niedawna śledzić ten portfel i kilka dni temu zakupiłem wskazane akcje i jak na razie po 3 dniach Eurotax mam +7,23%, GPW +2,04, a na Gwaranta mam ustawione zlecenie. Nastawiam się na dywidendy, a ten wzrost wartości akcji jest dodatkowym bonusem. Polecam czytać bloga bo efekty mówią same za siebie!

  2. Pisałem kilka dni temu Panu o spółce Interaol (IRL) iż dywidenda może być wysoka, dzisiaj podano projekt uchwały ze stopą dywidendy 18%. Gdyby kurs za bardzo nie odjechał to powinien Pan rozważyć zakup.
    Dodam iż analizuję spółkę długi czas i jest szansa że wyniki za 2016 będą jeszcze lepsze niż w 2015 gdyż oni 80% sprzedawanej energii importują z Rosji i dzięki rekordowo słabemu rublowi do euro w tym roku wyniki będą wyśmienite.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here