Naga MarketsOstatnie tygodnie nie są udane dla inwestorów posiadających w swoich portfelach akcje spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spadki niestety nie ominęły także Portfela Dywidendowego i mocno ograniczyły wypracowany przez niego zysk. Tylko w maju Portfel stracił 9,93% swojej wartości. Obraz całej polskiej giełdy zdaje się potwierdzać stare przysłowie: sell in may and go away. W tym przypadku jednak trzeba było sprzedać wszystko jeszcze przed rozpoczęciem się tego miesiąca.

Portfel Dywidendowy – miesięczne stopy zwrotu z inwestycji

Spadki w końcu nie ominęły też spółek z branży gamingowej, która to w ostatnim czasie jako jedyna przynosiła inwestorom zawrotne wręcz jak na panujące warunki stopy zwrotu. Doskonałym tego przykładem są akcje PlayWay, o których już wspominałem na stronie Gospodarka24.

Zanim przejdę do konkretnych komponentów Portfela Dywidendowego proponuję jeszcze zerknąć na wykres dzienny samego WIG20, gdzie po dramatycznie słabej środowej sesji w wykonaniu warszawskich blue chips, piątek pokazał, że byki wciąż żyją.

WIG20 – wykres dzienny

Kluczowy w tym momencie poziom znajduje się na wysokości 2200 punktów. Jeśli w poniedziałek lub wtorek grającym na zwyżki udałoby się zamknąć dzień wyraźnie powyżej tego pułapu zostałaby otwarta droga w kierunku poziomów z połowy maja, czyli okolic 2330 punktów. Przy okazji na wykresie zobaczylibyśmy formację fałszywego wybicia z konsolidacji rysowanej przez ostatnie dwa miesiące. Oczywiście, aby móc o tym mówić piątkowy ruch nie może okazać się jedynie klasycznym ruchem powrotnym. W sytuacji kiedy w aktualnej sytuacji to niedźwiedzie ponownie dałyby mocniej o sobie znać i zaczęły sprowadzać indeks w kierunku ostatnich minimów droga w kierunku okrągłego poziomu 2000 punktów zostałaby otwarta.

Przechodząc wreszcie do konkretnych spółek Portfela Dywidendowego na początku wspomnę o tych, które w maju zapewniły nam wpływy na rachunek maklerski w postaci dywidendy.

Echo Investment – wynik osiągnięty w maju to -6%

Spółka po raz kolejny nie zawiodła i hojnie podzieliła się z swoimi akcjonariuszami zyskiem wypracowanym w 2017 roku. Dzięki zgromadzonym na naszym koncie 200 akcjom, 11 maja na nasz rachunek maklerski, po odliczeniu należnego podatku wpłynęło 81 złotych.

Echo Investment – wykres dzienny

Na wykresie przedstawiającym zachowanie się ceny akcji tej jednej z największych spółek z branży deweloperskiej widzimy, że ich wartość znajduje się blisko rocznych minimów. Historycznie aktualne poziomy cenowe były więc dobrym miejscem do inwestycji. Przy ewentualnej decyzji inwestycyjnej nie bez znaczenia powinien być fakt stworzenia tzw. funduszu dywidendowego i zgromadzenia w nim sporych środków finansowych.

W ostatni wtorek, 29 maja Echo Investment opublikowało raport kwartalny z działalności w okresie od 1 stycznia do 31 marca tego roku. Wynika z niego, że skonsolidowany zysk netto Spółki spadł o 18,6% r/r do 50,68 mln zł wobec 62,6 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Podczas publikacji wyników podano, że Echo planuje do końca 2018 roku sprzedać 1300-1400 mieszkań i rozpocząć budowę kolejnych 1332 mieszkań. Jak widać na powyższym wykresie raport kwartalny i prognozy na resztę 2018 roku zostały ciepło przyjęte przez inwestorów.

Interaolt – wynik osiągnięty w maju to -6,5%

To druga z posiadanych przez nas Spółek, która nie zawodzi zarówno pod względem regularności jak i stopy wypłacanej dywidendy. Dzięki posiadanym 200 akcjom tej litewskiej spółki z branży energetycznej 22 maja na nasze konto wpłynęło 255 zł.

Interaolt – wykres dzienny

Jak widzimy na powyższym wykresie, który przedstawia ostatni rok notowań akcji Interaolt na warszawskim parkiecie po odcięciu prawa do dywidendy cena litewskiej Spółki spadła dodatkowe kilka procent. Z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia przed rokiem. W kolejnych miesiącach cena w stabilnym rytmie poruszała się powoli w kierunku północnym. Czy z analogiczną sytuacją będziemy mieć do czynienia także teraz, a aktualna wycena Interaolt jest najniższa w perspektywie najbliższych 10 miesięcy? Historia pokazuje, że jest to wysoce prawdopodobne.

W oddzielnym komunikacie, 11 maja Interaolt podał wyniki z działalności w kwartale zakończonym 31 marca tego roku. Wynika z nich, że zysk netto Spółki w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadł o 0,58% r/r i wyniósł 2564 tys. euro wobec 2579 tys. euro przed rokiem. Osobiście myślę, że taki poziom zysku netto ma dość neutralną i spodziewaną wymowę.

Kogeneracja – spółka, którą sprzedaliśmy ze stratą

Ważnym wydarzeniem dla Portfela Dywidendowego była sprzedaż posiadanego pakietu akcji Kogeneracji. Transakcja zapowiedziana w ostatnim wpisie została przeprowadzona po cenie 72 zł za akcję. Ostatecznie na rachunek Portfela Dywidendowego wróciło 573 zł z zainwestowanych 770,12 zł. Dodatkowym wpływem, który stał się udziałem naszego rachunku była ubiegłoroczna wypłata dywidendy w wysokości 42,64 zł.

Kogeneracja – historia inwestycji

Na powyższym wykresie przedstawiłem cały okres inwestycji w wrocławską Spółkę. Jak widzimy tylko tuż po zakupie akcji Kogeneracji cena znajdowała się ponad granicą rentowności, a następnie po odcięciu dywidendy zaczęła się do niej dynamicznie zbliżać. Dalsza historia naszej inwestycji w akcje Kogeneracji to już powolny, ale stabilny ruch oddalający od nas perspektywę zysku. Ostatecznie na akcjach tej spółki z branży energetycznej straciliśmy 154,48 zł.

Aktualnie na rachunku Portfela Dywidendowego znajduje się aż 1717,86 zł w gotówce. Kwota ta została zebrana dzięki comiesięcznym regularnym wpłatom, sprzedaży akcji Kogeneracji i wypłatom kolejnych dywidend.

Cały aktualny skład Portfela Dywidendowego można znaleźć na mojej stronie na facebooku – Gospodarka24.

Tam też czekam na kolejne propozycje godnych uwagi spółek notowanych na warszawskim parkiecie, które w sposób regularny dzielą się z akcjonariuszami wypracowanymi przez siebie zyskami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here