Naga MarketsOstatnie tygodnie na warszawskiej giełdzie upływają pod znakiem wzrostów. Analogiczną sytuację mamy wśród komponentów Portfela Dywidendowego i doskonale to widać na wykresie obrazującym poziom osiągniętego przez nas zysku.

Zysk Portfela Dywiendowego

Na powyższym wykresie widzimy, że dwa pierwsze tygodnie stycznia były w wykonaniu Portfela Dywidendowego wręcz genialne. Następnie obserwowaliśmy lekki spadek zmienności, ale perspektywy w dalszym ciągu pozostają pozytywne.

W ostatnim tygodniu wartość Portfela Dywidendowego spadła o 0,07%. Bardzo podobne rezultaty osiągnęły główne warszawskie indeksy. Na przestrzeni ostatnich pięciu sesji WIG20 stracił 0,05%, MWIG40 0,11%, a SWIG80 0,09%. Styczeń się jeszcze nie skończył więc wyniki całego miesiąca przedstawię dopiero za tydzień.

Wśród komponentów Portfela Dywidendowego w ostatnim czasie jedną z lepszych spółek było Echo Investment. Od początku roku dzięki niej zarobiliśmy 120 złotych, przy wzroście kursu z 4,55 zł na 5,15 zł na zamknięciu piątkowej sesji, czyli o 13,2%.

Echo Investment – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że cena akcji tej spółki deweloperskiej ponownie testuje maksima z października i grudnia ubiegłego roku. Ewentualne pokonanie tego oporu otworzyłoby drogę do wzrostu w kierunku 5,70-5,80 zł, czyli dolnego ograniczenia luki powstałej w dniu odcięcia dywidendy 4 lipca 2017 roku.

Bardzo dobry czas ma za sobą też ABC Data, której wyraźnie pomaga aktualny kurs dolara. Ze względu na zdecydowanie niższy udział w naszym Portfelu tego dystrybutora sprzętu IT zarobiliśmy dzięki niemu tylko 16 złotych, jednak nie sposób nie odnotować, że jedna akcja ABC Daty podrożała w tym roku z 2,08 zł na 2,20 zł, czyli o 5,8%.

ABC Data – wykres dzienny

Na wykresie notowań Spółki widzimy, że kurs po raz trzeci zbliża się do nie domkniętej luki bessy z 17 marca ubiegłego roku. Czy tym razem mamy szansę na pokonanie tego poziomu? Do trzech razy sztuka?

Akcje ABC Daty są w Portfelu Dywidendowym od 6 czerwca 2016 roku. W tym czasie Spółka dwukrotnie dzieliła się z swoimi akcjonariuszami wypracowanym zyskiem. W 2016 roku otrzymaliśmy 0,39 zł na każdą akcję z zysku wypracowanego w 2015 roku, a w 2017 0,08 zł na każdą akcję jako zaliczkę na dywidendę z zysku z 2017 roku. Łącznie na nasze konto wpłynęło w formie dywidend z ABC Daty 0,47 zł na każdą akcję. Mimo, iż nie jest to zły wynik to nie zdołał on zatuszować niekorzystnej zmiany kursu jaką obserwowaliśmy od momentu zakupu akcji Spółki.

ABC Data – Rachunek zysków i strat

ABC Data to lider dystrybucji sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce. Spółka działa bezpośrednio na terenie ośmiu krajów regionu CEE, a jako główny cel stawia sobie dostarczenie kompleksowej usługi z zakresu dystrybucji (IT, RTV, AGD i wielu innych kategorii), logistyki, finansów oraz doradztwa. ABC Data posiada platformę internetową InterLink poprzez którą dostępnych jest aż 100 tys. produktów, a ich dostawa w obszarze CEE trwa od 24 do 48 godzin.

W aktualnej strategii rozwoju Spółki założono, że w 2018 roku ABC Data osiągnie pozycję niekwestionowanego lidera nowoczesnej dystrybucji IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz zwiększy udział w polskim rynku do 25%, a w regionie CEE do 10%. Dodatkowo Spółka w ostatnim czasie mocno pracuje nad poprawą rentowności, co bardzo dobrze widać w raportach okresowych.

ABC Data – zysk netto

Po trzech kwartałach 2017 roku zysk netto ABC Daty przekroczył 14 mln złotych. Wynik samego trzeciego kwartału wzrósł o ponad 220% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2016. Doskonale widać, że po słabszym roku 2016 w drugiej połowie 2017 roku Spółka wyraźnie odzyskała siły. Osobiście spodziewam się mocnych danych za IV kwartał i cały 2017 rok oraz, że wypłacone już 0,08 zł na każdą akcję nie kończy podziału zysku wypracowanego przez Spółkę w 2017 roku. Swoje „przeczucie” opieram między innymi na opublikowanym niedawno raporcie, w którym podano, że szacunkowe skonsolidowane przychody Spółki w grudniu 2017 roku wyniosły 593 mln zł. Rok wcześniej było to 535 mln zł.

Czy mimo ostatnich wzrostów warto jeszcze w tym momencie zwiększyć zaangażowanie w ABC Dacie? Na pewno z decyzją wstrzymam się minimum do końca miesiąca, kiedy to na nasz rachunek maklerski wpłynie kolejna miesięczna wpłata w wysokości 400 zł. A co dalej? Może dokupimy? Może nie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here