Naga MarketsDywidenda pod choinkę. Asbis, iFirma, Żywiec, TIM, AB, Apator Wybuch pandemii spowodował, że sporo spółek zrezygnowało lub mocno ograniczyło swoją dotychczasową politykę dywidendową. Można mieć nadzieję, że sytuacja poprawi się już w przyszłym roku. Mimo, że sezon dywidendowy praktycznie za nami, jeszcze przed końcem roku można nabyć prawa do wypłaty dywidendy z kilku spółek notowanych na GPW.

dywidendy

Te artykuły również Cię zainteresują
Najbliższa szansa na zdobycie praw do dywidendy pojawi się już w najbliższy czwartek. 3 grudnia to ostatni dzień, zdobycia prawa do wypłaty ze spółki Asbis. Co ważne, spółka to prowadzi regularna politykę dywidendową i to w dodatku bardzo hojną. W ostatnich latach stopa dywidendy sięga 7-8%, a wypłaty następują co roku od 2016 roku. 17 grudnia spółka wypłaci zaliczkę w wysokości 0,40 zł co stanowi ponad 5% stopę dywidendy. Firma doskonale się rozwija, notując rewelacyjne wyniki. Przychody za IV kwartał ma napędzać sprzedaż nowego iPhone 12.

asbis

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Kolejna na liście jest iFirma. Spółka regularnie wypłaca dywidendy w transzach, czyniąc to kilka razy w roku. Grudniowa wypłata to 0,04 zł czyli niespełna 1% względem aktualnych notowań. Na wykresie cena jest na rekordowych poziomach. Po ostatniej korekcie, czwartek oraz piątek przyniósł udaną próbę odbicia. Wydaje się więc, że wszystko zmierza ku nowym maksimom.

ifirma

Mercor oraz Trans Polonia nie mają tak długiej historii wypłat. Stopa ich dywidendy to 2-3% co na tle tego co zostało do końca roku, to całkiem niezły wynik. Tradycyjnie zyskiem podzieli się producent piwa czyli Grupa Żywiec. Jest to typowa spółka dywidendowa, której historia wypłat sięga 1992 roku z nielicznymi tylko wyjątkami, kiedy spółka zatrzymała zysk dla siebie (ostatnio w 2008 roku). Zaliczka sięgnie 16 zł czyli około 3%, a więc dość typowo jak na tę firmę. Na wykresie tygodniowym widać, że ostatnie lata cena porusza się bokiem. Mamy stabilną spółkę z przewidywalnym biznesem co czyni ją dobrym wyborem dla długoterminowych inwestorów dywidendowych.

zywiec

Dystrybutor artykułów elektrotechnicznych TIM wrócił do dywidend w 2018 roku i za bieżący rok także podzieli się zyskiem. Spółka słynie z wysokich wypłat, przekraczających nawet 13%. Zaliczka za 2020 rok to 1,20 zł co oznacza około 7,5% stopę dywidendy. Jest to więc zdecydowanie najlepsza okazja przed końcem roku. Firma notuje rekordowe wyniki, co przekłada się na rosnące ceny akcji. Lada moment kurs powinien sięgnąć 17,40 zł.

tim

Ostatnie dwie okazje w tym roku to AB PL oraz Apator. AB PL wraca do dywidend po kilku latach, z kolei Apator czyi to regularnie od 20 lat, mimo że stopy dywidend nie są specjalnie wysokie. Obie firmy charakteryzują się dość stabilnymi wynikami na przestrzeni lat. Na wykresach mają za sobą spore spadki na tle historycznym, co może czynić je ciekawymi propozycjami na długi termin. Obie spółki mocniej odbiły po wybuchu pandemii, jednak Apator nadal jest w fazie szerokiego trend spadkowego, który trwa od 2015 roku. Wykres miesięczny wskazuje na próbę zmiany trendu, a pierwszym do tego sygnałem będzie pokonanie linii trendu.

apator

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here