Naga MarketsJednym z kluczowych założeń inwestycji na rynkach finansowych jest minimalizacja ryzyka utraty kapitału początkowego. Narzędziem, które najczęściej jest wykorzystywane w tym celu jest dywersyfikacja. Nawet handlując ekstremalnie ryzykownymi instrumentami w oczekiwaniu na wysokie stopy zwrotu, powinniśmy dywersyfikować nasz portfel, przeznaczając część środków na inwestycje w bardziej bezpieczne aktywa. W ten sposób wydłużamy nasz cykl życia inwestora. Właśnie z tego powodu tak bardzo lubię ETFy…


Zanim jednak o wspomnę o ETFach, przyjrzyjmy się sytuacji na Wall Street. Inwestorzy świętują wzrost akcji spółek technologicznych po ostatnim spadku a Dow Jones i S&P500 notują nowe szczyty. Mimo to, poziom zmienności utrzymuje się nadal na rekordowo niskim poziomie. MSCI ma wiele funduszy notowanych na giełdzie, które są dosyć stabilne i pewne. Jeden z nich, szczególnie ważny dla rynków wschodzących, stanie dziś przed poważną decyzją. Pytanie jest proste: czy dokupić akcje z Chin kontynentalnych do indeksu? Dobrze się one ostatnio sprawdzały, więc dodanie ich do puli w celu dywersyfikacji można uznać za dobry znak.

Chińskie akcje mają jednak swoje sposoby komunikacji z rządem, który ma tendencję do wywierania nacisku na firmy. Inwestorzy są także narażeni na ryzyko walutowe związane z Renminbi. Macy Ma, chiński analityk eToro wspomina: “Myślę, że dodanie tych akcji nie jest dobrą decyzją dla MSCI. Może się to okazać dobre na krótką metę, ale spowoduje, że cały indeks będzie zbyt ryzykowny dla inwestorów długoterminowych”.

Zdywersyfikuj swój portfel dzięki szerokiej gamie ETF

Wszyscy szukający możliwości dywersyfikacji zapewne ucieszą się z szerokiej gamy różnej maści ETFów dostępnych na platformie eToro. Wśród moich ulubionych znajdują się te oparte przede wszystkim na traderach handlujących za pomocą eToro, choć ostatnie wzrosty wyceny spółek technologicznych powodują, że coraz bliżej przyglądam się ETF opartemu właśnie o te akcje.

Bitcoin przed ważnymi decyzjami

Dyskusja tocząca się wokół Bitcoina osiąga punkt kulminacyjny. Porozumienie z Nowego Jorku zdobyło kamień milowy dla 70% wydobywających, którzy zgodzili się na jego wdrożenie. Po osiągnięciu 80% konsensusu protokół będzie gotowy, jednocześnie wchodząc w życie. Pomysł jest podobny do rozwiązania SegWit, który został niedawno wdrożony w firmie Litecoin. Miejmy nadzieję, że będzie on wystarczająco silny, aby przetwarzać od 8 000 do 10 000 transakcji przypadających na jeden blok w łańcuchu.

Jeżeli tak się stanie, to dobrą wiadomością jest, że hard fork nie ma wpływu na zwykłych użytkowników Bitcoina. Bitcoin, który znamy dzisiaj, będzie nadal istnieć na normalnych warunkach, a każdy wydobywający BTC, który nie zasygnalizuje segwit2x, zostanie usunięty z sieci. Cena Bitcoina zareagowała na tę nowinę przyzwoicie pnąc się dziś w górę. Jeśli zobaczymy przełom na poziomie 2700 dolarów, z pewnością zaobserwujemy nową falę zainteresowania zarówno nowych, jak i starych inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here