Naga MarketsDywergencja czyli rozbieżność w zachowaniu ceny i wskaźnika

ccf forex comparicMoże być ona pomocna podczas analizy rynku. Przy zdrowym trendzie cena porusza się zgodnie ze wskaźnikiem czyli nowe szczyty ceny łączą się z nowymi szczytami wskaźnika, a jeżeli nawet wskaźnik nie wskaże nowego szczytu to różnica w stosunku do poprzedniego szczytu nie powinna być znacząca. Dywergencja źle interpretowana oraz niepotwierdzana przez inne narzędzia analizy technicznej może doprowadzić do strat. Ze względu na fakt, że sugeruje ona kończenie się trendu który aktualnie występuje na rynku.


BIORĘ UDZIAŁ


Dywergencja powinna być wskazówką, a nie jedynym czynnikiem warunkującym moment otwierania/zamykania transakcji. Jak widać na poniższym wykresie pojawiająca się dywergencja bardzo często wskazuje późniejszą zmianę trendu. Jednak do bezpośredniego sygnału zawarcia transakcji potrzebny będzie jeszcze dodatkowe potwierdzenie.

dywergencja_EDU

Potwierdzeniem takim może być przełamanie linii trendu, którą należy poprowadzić po dołkach w przypadku trendu wzrostowego lub po szczytach w przypadku trendu spadkowego. W powyższym przykładzie w momencie zawarcia transakcji pomogły by formacje AT podwójne dno (w pierwszych dwóch przypadkach) oraz formacja 2B (w dwóch pozostałych przypadkach).

Właśnie taki system jest najskuteczniejszy gdy dywergencja wskazuje możliwą zmianę trendu, a następnie można to potwierdzić za pomocą innych narzędzi na czystym wykresie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here