Naga Marketskarta simKryptowaluty, które z niejednego robotnika klasy średniej uczyniły milionera, równie dużo mniej bądź bardziej zamożnych osób doprowadziły do ubustwa a niekiedy nawet bankructwa. Jednymi z grup społecznych, które mogły ucierpieć na spadku wartości rynku cyfrowych aktywów są oczywiście spekulanci i minerzy. Kolejną z grup są także osoby, które padły ofiarą ataków hakerskich. Do tego drugiego grona dołączył niedawno Sean Coonce, kierownik techniczny firmy tworzącej portfel cyfrowy BitGo.


100 tys. USD w 24 godz.

20 maja 2019 roku przyznał on, że padł ofiarą tzw. SIM-swapping czyli hacku polegającego na zamianie kart SIM. Zgodnei z postem zamieszczonym na Medium, w wyniku ataku hakera stracił on 100 tys. dolarów, które znajdowały się na jego koncie, na giełdzie Coinbase.

– Minęły cztery dni od incydentu i jestem wypatroszony. Nie mam apetytu; mój sen jest niespokojny; Jestem niespokojny, czuję lęk, wyrzuty sumienia i zażenowanie.

To była najdroższa lekcja w moim życiu i chcę podzielić się moim doświadczeniem (…) z jak największą liczbą osób. Moim celem jest zwiększenie świadomości na temat tego typu ataków i zmotywowanie Cię do zwiększenia bezpieczeństwa tożsamości online – komentuje Coonce.

Zobacz także: 20-latek oskarżony o kradzież tożsamości i kryptowalut! Oszukał ponad 50 osób

Sam atak polega na przejęciu przez hakera karty sim należącej do poszkodowanego. Następnie haker wykorzystuje posiadany w ten sposób numer telefonu do zrestartowania hasła na koncie użytkownika np. na giełdzie czy w banku. Dalej haker musi już tylko przelać środki na swój portfel.

– To była najdroższa lekcja mojego życia. Straciłem znaczący procent wartości netto w ciągu 24 godzin; nieodwracalnie (…) Biorąc pod uwagę moje naiwne praktyki bezpieczeństwa, prawdopodobnie zasłużyłem na zhakowanie – rozumiem (…) Znałem ryzyko lepiej niż większość, ale nigdy nie sądziłem, że coś takiego może mi się przytrafić. Bardzo żałuję, że nie zastosowałem silniejszych środków bezpieczeństwa w moim krypto. podsumowuje Coonce.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Przedstawił on także kilka rad, które mają sprawić, że inni użytkownicy uchronią się przed podobną kradzieżą:

  • Używaj portfela sprzętowego, aby zabezpieczyć swojej kryptowaluty – przenieś swoje środki do portfela sprzętowego / offline / portfela multi-sig, gdy nie przeprowadzasz transakcji. Nie zostawiaj funduszy bezczynnie na giełdach.
  • 2FA oparte na SMS nie jest wystarczające: niezależnie od zasobów i / lub tożsamości, które próbujesz chronić w trybie online, uaktualnij je do zabezpieczeń opartych na sprzęcie (tj. czymś fizycznym, co atakujący musiałby fizycznie uzyskać, aby wykonać atak).
  • Zmniejsz swój ślad online: nie udostępniaj niepotrzebnie danych osobowych (data urodzenia, lokalizacja, zdjęcia z wbudowanymi danymi geolokalizacyjnymi itp.).
  • Utwórz dodatkowy adres e-mail: zamiast powiązać wszystko z jednym adresem e-mail, utwórz adres dodatkowy dla wrażliwych danych internetowych (konta bankowe, konta w mediach społecznościowych, giełdy kryptograficzne itp.). Nie używaj tego adresu e-mail do niczego innego i utrzymuj go w tajemnicy. Utwórz kopię zapasową tego adresu za pomocą jakiejś formy sprzętowej 2FA.
  • Offline Password Manager: Użyj hasła do zarządzania hasłami.

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara koryguje po wyrysowaniu wczoraj maksimum
Następny artykułKurs funta silnie traci. Spadnie do 4,86 zł?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here