Naga Marketsbiznesmen w garniturze w kajdankachWanzhou Meng – dyrektor finansowy w Huawei – została aresztowana w Vancouver w związku z potencjalnym naruszeniem przez chińską firmę sankcji wobec Iranu. Informacja została podana przez kanadyjski Departament Sprawiedliwości. Meng stoi obecnie przed potencjalną ekstradycją do USA, gdzie prawdopodobnie stanie przed sądem. W piątek odbędzie się przesłuchanie dotyczące możliwości zwolnienia jej za kaucją.

Meng czeka proces w USA?

Sprawa rozpoczęła się już w kwietniu, gdy Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął dochodzenie dotyczące sprzedaży sprzętu Iranowi mimo sankcji nałożonych na ten kraj. Jak na razie władze amerykańskie odmówiły komentarza w sprawie aresztowania dyrektor finansowej spółki. Z kolei rzecznik prasowy kanadyjskiego premiera skierował zainteresowanych do Departamentu Sprawiedliwości kraju.

Huawei w oświadczeniu powiedział, że aresztowanie zostało dokonane w imieniu USA, więc Meng może zostać ekstradowana do “stawienia się nieokreślonym oskarżeniom” w sądzie w Nowym Jorku. “Firma otrzymała bardzo niewiele informacji dotyczących zarzutów i nie jest świadoma żadnych wykroczeń ze strony Pani Meng” – można przeczytać w oświadczeniu.

“Wierzymy, że kanadyjskie i amerykańskie systemy prawne ostatecznie dojdą do słusznego wniosku. Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji tam, gdzie działa, w tym dotyczących kontroli eksportu i sankcji oraz przepisów ONZ, USA i UE” – podsumował Huawei.

Huawei winne szpiegostwa użytkowników?

Władze USA w 2016 r. zaczęły wyrażać obawy, że Huawei i inne chińskie firmy mogą instalować back doory w swoich urządzeniach, które pozwolą im monitorować użytkowników w USA. Huawei zaprzeczył tym zarzutom. Pentagon zakazał używania urządzeń Huawei w amerykańskich bazach wojskowych, powołując się na problemy bezpieczeństwa. Best Buy Co., jeden z największych sprzedawców elektroniki w USA, również niedawno przestał sprzedawać produkty chińskiego giganta.

W sierpniu Donald Trump podpisał ustawę zakazującą rządowi wykorzystania technologii Huawei, dbając o kwestie bezpieczeństwa. Australia zakazała używania sprzętu Huawei do łączności z siecią 5G w kraju. Nowa Zelandia zrobiła to samo, powołując się na obawy o bezpieczeństwo narodowe. Podobne ruchy są rozważane w Wielkiej Brytanii.

W listopadzie Huawei oświadczył, że ruchy przeciwko firmie wyhamują rozwój 5G w USA i spowodują podwyżkę cen dla konsumentów. Mimo problemów w wielu krajach spółka rozwija się błyskawicznie. W trzecim kwartale wyprzedziła Apple jako światowego lidera sprzedaży smartfonów, wysyłając ponad 52,2 miliona sztuk. Huawei jest również nowoczesne pod względem podejścia do kryptowalut, na wszystkich nowych smartfonach firmy znajdują się portfele kryptowalutowe.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here