flaga Polski na tle niebaSprzedaż detaliczna w maju br. zanotowała dynamikę r/r poniżej konsensusu rynkowego m.in z uwagi na niską bazę odniesienia z roku poprzedniego, jednakże analitycy oczekują utrzymania się wysokiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej wspieranego przez bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, optymizm konsumentów oraz wypłaty transferów socjalnych w kolejnych miesiącach. Ekonomiści prognozują utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu PKB w II kw. bliskiego 5% r/r.


Analitycy wskazują, że struktura sprzedaży detalicznej tj. utrzymujący się solidny wzrost w zakresie sprzedaży dóbr trwałych, m.in. w kategorii “meble, RTV, AGD”, wskazuje na utrzymanie trendów wzrostowych w konsumpcji prywatnej.

Perspektywy dla krajowej konsumpcji pozostają wciąż bardzo dobre w nadchodzących miesiącach i pozostanie ona głównym filarem wzrostu gospodarczego w Polsce, oczekują analitycy.

W przypadku produkcji budowlano-montażowej wysoka baza odniesienia z roku poprzedniego również oddziaływała negatywnie podobnie jak w przypadku sprzedaży detalicznej na wynik w maju.

Niektórzy analitycy zauważają, że słabsze dane z budownictwa sugerują spowolnienie inwestycji po bardzo dobrym I kw. br. i spodziewają się spadku ich dynamiki wzrostu z 12,6 do 8,5%r/r w II kw. Spadająca aktywność inwestycyjna ą jednostek sektora publicznego będzie ograniczała produkcję budowlano-montażową w kolejnych miesiącach, zdaniem ekonomistów.

Analitycy oczekują długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza i braku zmian stóp procentowych nawet do końca 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował dzisiaj, że sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 5,6% r/r w maju br. (konsensus rynkowy wynosił 7,2% wzrostu r/r). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 3,5%. Natomiast produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w maju 2019 r. o 9,6% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 5,3%.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków:

“Biorąc ponadto pod uwagę kolejną pulę transferów socjalnych (500 zł na każde dziecko od lipca br.), w kolejnych miesiącach br. sprzedaż detaliczna ma szanse ponownie rosnąć nominalnie w tempie ok. 8-9%r/r, przekładając się na wciąż relatywnie wysoką dynamikę konsumpcji i tym samym PKB” – ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

“Dzisiejsze dane dalej sugerują, że dynamika wzrostu PKB w 2kw będzie zbliżona do 5%r/r. Kwartał wcześniej wynosiła 4,7%. Silniejsza dynamika będzie PKB głównie efektem wzrostu wydatków konsumpcyjnych” – ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

“Kalendarz wykorzystania środków unijnych powinien wpierać branżę budowlaną, o ile nie zostanie ona dotknięta przez nową falę problemów o charakterze podażowym (brak materiałów i pracowników)” – analitycy PKO Banku Polskiego.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here