Naga MarketsMimo, że od pamiętnego referendum z czerwca 2016 r., kiedy to Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej minęły już ponad 3 lata, to Zjednoczone Królestwo wciąż jest jednym z członków wspólnoty. Wiele wskazuje jednak na to, że niepewność dot. Brexitu zakończy się wraz z końcem stycznia 2020 r. To właśnie wtedy Brytyjczycy mają definitywnie opuścić UE. 


CBI aktualizuje prognozy gospodarcze

Przeciągająca się od dłuższego czasu niepewność polityczna sprawiła jednak, że Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego i organizacja handlowa Make UK obniżyły swoje prognozy wzrostu gospodarczego na następny rok.

Oficjalne dane wskazują, że gospodarka Wielkiej Brytanii rozwija się w najsłabszym tempie od 2010 r.. Liderzy branżowi w swoich analizach prognozują brak, bądź jedynie niewielką poprawę sytuacji w 2020 roku i to nawet jeśli premier Boris Johnson wygra grudniowe wybory parlamentarne i doprowadzi do Brexitu w planowanym przez siebie terminie tj. do 31 stycznia 2020 r.

CBI – najbardziej efektywna i wpływowa organizacja biznesowa w Wielkiej Brytanii, której członkami jest 190 tys. firm zatrudniających łącznie prawie 7 milionów osób, co stanowi około jednej trzeciej siły roboczej zatrudnionej w sektorze prywatnym prognozuje, że wzrost gospodarczy Zjednoczonego Królestwa uplasuje się na poziomie 1,3% w tym roku i 1,2% w 2020 r., a następnie wzrośnie do 1,8% w 2021 r., zakładając, że Johnson osiągnie porozumienie handlowe z UE, które doprowadzi do braku ceł i niewielkich rozbieżności w stosunku do przepisów UE.

– Poza wieloletnią niepewnością dotyczącą Brexitu, (przedsiębiorstwa) borykają się również z łagodniejszym globalnym popytem – powiedział główny ekonomista CBI Rain Newton-Smith.

Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że jeszcze w lipcu CBI prognozowało wzrost na poziomie 1,4% w tym roku i 1,5% w roku następnym.

Dynamika PKB Zjednoczonego Królestwa może spowolnić do zaledwie 0,4%

Gospodarka Wielkiej Brytanii zwalnia od czasu decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej podjętej w referendum w czerwcu 2016 r. Największym poszkodowanym tej decyzji jest sektor przemysłowy, który musi mierzyć się z obawami o zakłócenia w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw.

Plan Johnsona przewiduje opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej 31 stycznia, a następnie wynegocjowanie nowego porozumienia handlowego, które wejdzie w życie pod koniec 2020 roku. Brytyjski premier zapewnia, że nie pozwoli na kontynuację ustaleń przejściowych po 2020 r., ale wielu ekspertów ds. handlu twierdzi, że pozostawia to zbyt mało czasu na wynegocjowanie dobrego porozumienia.

Jeśli umowa przejściowa z UE wygaśnie pod koniec 2020 r. bez porozumienia uzgodnionego w sprawie przyszłych powiązań handlowych, CBI przewidziało gwałtowne spowolnienie wzrostu w 2021 r. do zaledwie 0,4% – najsłabszego od czasu kryzysu finansowego.

Kurs funta w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPNZD zauważymy, że wskutek trwających od dłuższego czasu spadków, rynek osunął się dziś w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia). Póki co, nie pojawiła się tu jednak żadna reakcja popytowa mogąca sygnalizować potencjalne odrzucenie tego poziomu.

Kurs pary walutowej GBPNZD
GBPNZD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara nadal bez kierunku. Skromne zyski USD do kursów walut na początku grudnia
Następny artykułPKN Orlen traci na początku tygodnia, Pekao chce utrzymać strategię – to warto wiedzieć
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here