Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek dotyczący dynamiki wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Z raportu tego wynika, że realny (czyli już po uwzględnieniu wzrostu cen) produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w IV kw. 2019 roku był realnie wyższy o 3,2% rok do roku, wobec 4,9% w analogicznym kwartale 2018 r.

  • W IV kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,7%.
  • PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,2% w porównaniu z IV kwartałem ub. roku.

GUS podał także, że wzrost produktu krajowego brutto w całym 2019 r. był wyższy o 0,1 pkt proc. niż szacowano w styczniu br. i wyniósł 4,1%

Dynamika realna produktu krajowego brutto
Dynamika realna produktu krajowego brutto
(analogiczny okres roku poprzedniego = 100) | v

Urząd zwrócił uwagę, że w IV kwartale 2019 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt krajowy, którego wzrost w skali roku wyniósł 2,2%. Był on jednak niższy od popytu notowanego w III kwartale 2019 r. (wzrost o 3,3%).

– Wpłynął na to spadek akumulacji brutto, który wyniósł -0,2% (wobec wzrostu w III kwartale 2019 r. o 0,4%). Spożycie ogółem wzrosło o 3,2% i było niższe od notowanego w III kwartale 2019 r. (wzrost o 4,0%). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 3,3% i było niższe niż w III kwartale 2019 r. (wzrost o 3,9%). Tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe było wyższe niż w III kwartale 2019 r. i wyniosło 4,9% (wobec 4,7%) – czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorstwa mają się coraz gorzej

Warto w tym miejscu wspomnieć także o opublikowanym niedawno Wskaźniku Wyprzedzającym Koniunktury (WWK),który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. W lutym 2020 roku obniżył się on o 0,4 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego.

– Od roku obserwujemy systematyczne, choć nie raptowne, pogarszanie się koniunktury gospodarczej. O ile przed rokiem, wśród czynników odpowiedzialnych za spowolnienie dominowały czynniki zewnętrzne, związane głównie z dekoniunkturą w naszym najbliższym otoczeniu, o tyle obecnie dominują czynniki wewnętrzne ograniczające popyt krajowy. Dotychczasowy, jedyny motor wzrostu gospodarczego, jakim było spożycie indywidualne, zaczyna szwankować – wskazuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w lutym 2020 roku trzy uległy poprawie, dwie pozostały na poziomie miesiąca ubiegłego, zaś trzy pogorszyły się.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRosyjski rubel największym przegranym rynku walutowego
Następny artykułKaspersky Lab uruchomi blockchainowy system do głosowania
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here