Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.
Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki inflacji konsumenckiej CPI za kwiecień 2018 roku. W raporcie możemy przeczytać, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5% (w tym towarów – o 0,6% oraz usług – o 0,3%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6% (w tym usług – o 1,7% i towarów – o 1,5%).

W kwietniu 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).

Równocześnie dowiedzieliśmy się także, iż według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w I kwartale 2018 roku był realnie wyższy o 5,1 % w porównaniu z I kwartałem 2017 r.
W I kwartale 2018 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,6 % w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,9 %.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2018 r., który zostanie opublikowany w dniu 30.05.2018 r.
Wszystkie opisane powyżej dane, zbiorczo przedstawia poniższa tabela:

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, iż pomimo, że od piątku kurs porusza się na północ, to wzrosty te są zdecydowanie spokojnieje aniżeli ostatnie spadki. Jeżeli więc okażą się one jedynie korektą, spodziewać moglibyśmy się nawet re-testu ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego.
