Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wstępnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za trzeci kwartał br.


Jak wynika z raportu Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA), realny Produkt Krajowy Brutto spadł w drugim kwartale 2018 roku do poziomu 3,5%. To nieco słabszy wynik niż w poprzednim kwartale (4,2%). Biorąc pod uwagę wysoce prawdopodobną podwyżkę stóp procentowych w grudniu oraz kolejne w przyszłym roku, tendencja spadkowa dla amerykańskiej gospodarki może się utrzymać.

Dynamika amerykańskiego PKB słabsza od oczekiwań

Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.

Jak reaguje USD?

Brak większej reakcji na dane może być spowodowane nikłą różnicą między rynkowymi oczekiwaniami (3,6%), a rzeczywistym odczytem. Para EUR/USD pozostaje w zakresie wąskiej konsolidacji 1.1267 – 1.1300. Przebicie psychologicznego poziomu oporu, który tworzy konfluencję z dziennym pivotem otwarłoby drogę do poziomu 1.1336.

Dynamika amerykańskiego PKB słabsza od oczekiwańtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here