Jednym z najważniejszych wydarzeń piątkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wstępnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za drugi kwartał br.
Najważniejszy wskaźnik makroekonomiczny
Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.
Dobra sytuacja na krajowym parkiecie skłaniać będzie również podmioty zagraniczne do dywersyfikacji swoich portfeli inwestycyjnych i wyrażenia chęci zakupu akcji krajowych (co powoduje wzrost popytu na walutę danego państwa). Szybki wzrost gospodarczy przekłada się również na zwiększoną presję inflacyjną obecną w gospodarce. Prowadzi to w konsekwencji do działań zmierzających do niedopuszczenia gospodarki do przegrzania, co może przełożyć się na decyzje dotyczące poziomu obowiązujących stóp procentowych.
Zgodnie z prognozami
Jak wynika z raportu Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA), realny Produkt Krajowy Brutto wzrósł w drugim kwartale 2018 roku o 4,1%. Wzrost ten odzwierciedlał wzrost wydatków konsumpcyjnych, eksportu oraz inwestycji w nieruchomości niemieszkalne.
Należy jednak pamiętać, że wstępne odczyty są niekompletne, a kolejny, bardziej szczegółowy szacunek opublikowany zostanie 29 sierpnia.
Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że pomimo, iż powyższy odczyt pokrył się z prognozami, to w pierwszej chwili po publikacji obserwowaliśmy deprecjację dolara amerykańskiego. Mimo to, kurs najpopularniejszej pary walutowej wciąż znajduje się wewnątrz lokalnej konsolidacji.
Do handlu na głównych parach walutowych polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets
