Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń piątkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wstępnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za drugi kwartał br.


Najważniejszy wskaźnik makroekonomiczny

Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.

Dobra sytuacja na krajowym parkiecie skłaniać będzie również podmioty zagraniczne do dywersyfikacji swoich portfeli inwestycyjnych i wyrażenia chęci zakupu akcji krajowych (co powoduje wzrost popytu na walutę danego państwa). Szybki wzrost gospodarczy przekłada się również na zwiększoną presję inflacyjną obecną w gospodarce. Prowadzi to w konsekwencji do działań zmierzających do niedopuszczenia gospodarki do przegrzania, co może przełożyć się na decyzje dotyczące poziomu obowiązujących stóp procentowych.

Zgodnie z prognozami

Jak wynika z raportu Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA), realny Produkt Krajowy Brutto wzrósł w drugim kwartale 2018 roku o 4,1%. Wzrost ten odzwierciedlał wzrost wydatków konsumpcyjnych, eksportu oraz inwestycji w nieruchomości niemieszkalne.

Należy jednak pamiętać, że wstępne odczyty są niekompletne, a kolejny, bardziej szczegółowy szacunek opublikowany zostanie 29 sierpnia.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że pomimo, iż powyższy odczyt pokrył się z prognozami, to w pierwszej chwili po publikacji obserwowaliśmy deprecjację dolara amerykańskiego. Mimo to, kurs najpopularniejszej pary walutowej wciąż znajduje się wewnątrz lokalnej konsolidacji.

Do handlu na głównych parach walutowych polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

EURUSD M5


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGBPCAD – dotyka strefy wsparcia
Następny artykułPożar we własnym domu? – raport surowcowy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here