Naga MarketsPunktualnie o godzinie 14:30 poznaliśmy najważniejsze dane dzisiejszego dnia czyli amerykański raport CPI. Dane nie sprostały rynkowym prognozom – zarówno w ujęciu całościowym jak i bazowym. Dolar wyraźnie traci względem większości walut G10. 


CPI, a właściwie Consumer Price Index mierzy zmianę poziomu cenowego określonego rynkowego koszyka dóbr konsumenckich oraz usług nabywanych przez gospodarstwa domowe. CPI to statystyczna projekcja stworzona przy użyciu cen pochodzących z grupy próbek reprezentacyjnych, zbieranych periodycznie. Sub-indeksy tworzone są dla różnych kategorii produktów oraz usług, następnie łączy się w je w całość, aby podać ogólną wartość całego indeksu. Procentowa zmiana CPI z okresu na okres wykorzystywana jest jako miara inflacji. Jednocześnie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych może służyć do indeksowania realnej wartości zarobków, wynagrodzeń i do regulowania cen. W większości krajów jest to jedna z najważniejszych zmiennych ekonomicznych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czytaj dalej: Consumer Price Index – słownik makro>>>

Zła passa przełamana…

Z punktu widzenia poprzednich odczytów dzisiejsze dane nie wydają się tak złe. Szeroki indeks CPI w ujęciu rocznym przełamuje złą passę utrzymującą się od marca tego roku. To wtedy, pięć miesięcy temu dynamika CPI w ujęciu rocznym osiągnęła niepobity dotąd poziom 2,7%. Od marca, z miesiąca na miesiąc wartość odczytów zniżkowała. Aż do dzisiaj, kiedy to opublikowane, lipcowe dane wyniosły 1,7%. O 0,1 pp. więcej niż przed miesiącem

…w złym stylu

Na nic jednak zdają się odczyty lepsze od poprzednich, gdy rynek oczekiwał… jeszcze więcej. Prognozy szerokiego CPI sięgały 1,8%. W przypadku bazowego indeksu rynkowy konsensus wynosił 1,7% w ujęciu rocznym oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym. Zarówno indeks bazowy, jak i szeroki indeks CPI w lipcu negatywnie zaskakują swoimi wartościami.

Reakcja rynku

Inwestorzy oczekując dynamiki wyższej niż opublikowana, tuż po publikacji zaczęli wyprzedaż dolara amerykańskiego. USD traci do wszystkich głównych walut. EUR/USD walczy z kluczowym oporem dzisiejszej sesji. Pokonanie okolic 1,1820 pozwoli bykom na kontynuację wzrostów w przyszłym tygodniu, gdzie poziomem docelowym może być 1,1900:

Skorzystaj z zalet social tradingu. Wymieniaj się opiniami na temat rynku z tysiącami użytkowników eToro>>>

USD/CAD tymczasem wyraźnie koryguje wczorajsze wzrosty wywołane spadkami cen ropy naftowej. Para znajduje się aktualnie na wsparciu w okolicy 1,2670. Niedźwiedziom niewiele brakuje do pokonania tego rejonu:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here