Naga MarketsIndeks dolara wylądował na bardzo mocnym wsparciu, które powinno powstrzymać jego wyprzedaż i zapewnić złapanie oddechu. Od początku roku indeks dolara z poziomu 103.78 spadł do 92 punktów, tak duży ruch na głównej walucie świata jest czymś spektakularnym. Na przestrzeni ostatnich 40 lat tylko w 7 z nich indeks dolara stracił więcej niż 8.61 procenta w jeden rok.

ROC DXY

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Bloomberg

Ponadto analiza raportów Commitments of Traders wskazuje, że od 2016 roku podmioty niekomercyjne utrzymują największą ilość krótkich pozycji , z kolei długie pozycje zostały zredukowane do poziomu widzianego w 2013 roku. Na poniższej grafice przedstawiono pozycje podmiotów niekomercyjnych. Pozycje krótkie zostały zobrazowane kolorem białym, z kolei długie kolorem pomarańczowym.

CFTC DXY

Źródło: Bloomberg

Przy tak mocnym wyprzedaniu USD na kontraktach terminowych prawdopodobieństwo kontynuacji trendu spadkowego jest już minimalne. Ponadto na powyższej grafice w dolnym oknie zobrazowano pozycje netto oraz indeks dolara. Proszę zwrócić uwagę, że obecna wartość pozycji netto jest ujemna, a historycznie patrząc taki stan rzeczy nigdy nie został utrzymany długo.

Kolejnym czynnikiem, który powinien doprowadzić do zwyżki indeksu dolara jest poprawiająca się sytuacja na rynku obligacji. Głównym powodem wyprzedaży USD był spadek długoterminowych rentowności amerykańskich względem krótkoterminowych. Zjawisko to jest negatywnie postrzegane przez inwestorów oraz wskazuje na zmniejszającą się płynność na rynku kapitałowym. Ponadto spadające długoterminowe stopy procentowe przy podwyżkach stóp procentowych informuje, że inwestorzy w długim terminie nie widzą miejsca na wysokie stopy procentowe.

Grafika przedstawia indeks dolara (kolor żółty) na tle spreadu 10 i 2 letnich obligacji amerykańskich.

Patrząc na wykres tygodniowy notowania spoczęły na wsparciu. Jeżeli dojdzie do korekty, to pierwszym celem obranym przez kupujących jest strefa oporu 95 punktów. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że mamy cały czas trend spadkowy i istnieje prawdopodobieństwo lekkiego przebicia wsparcia, a dopiero potem realizacja scenariusza korekty.

Problematyczna konstrukcja indeksu dolara

Pomimo tego, że indeks dolara wykazuje chęci odbicia, to należy zdawać sobie sprawę z jego konstrukcji, która nie jest doskonała. Indeks dolara składa się z 6 par walutowych o różnych wagach odpowiadającym wymianie międzynarodowej. Najważniejszą walutą w koszyku jest euro, następnie jen japoński i funt brytyjski. Poniżej przedstawiono waluty i odpowiadające im wagi.

Źródło: Bloomberg

Euro stanowi ponad 57 procent całego indeksu, zatem wystarczy, aby wspólna waluta taniała lub drożała względem USD a indeks dolara będzie poruszał się w tym samym kierunku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here