Naga MarketsPublic Domain LicenseWczoraj był pierwszy dzień czerwca. Przed nami długie letnie dni, za nami – miesiąc social tradingu. Wbrew pozorom nawet kopiowanie zagrań najlepszych traderów eToro jest w stanie zagwarantować spore emocje. Ale o tym poniżej.


W maju liczba moich dostawców sygnałów na platformie eToro nie uległa zmianie. Wciąż śledzę @SergejAzov oraz @MemoBeltran i muszę przyznać, że zaskakująco pozytywne wyniki minionego miesiąca są głównie zasługą tego drugiego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak wspominałem w oddzielnym artykule poświęconemu Memo, ten Meksykańczyk sporo handluje na kryptowalutach. A obserwujący wykres BTC czy ETH nie mogli w ostatnich dniach narzekać na brak emocji. Gigantyczna zmienność jaka pojawiła się na tych dwóch instrumentach w połączeniu z dźwignią finansową sprawiła, że w samym maju @MemoBeltran zarobił dla mnie ponad 20%! Stopa zwrotu byłaby jeszcze wyższa, gdybym w czwartym tygodniu maja nie zwiększył swojego zaangażowania w pozycje kopiowane od tradera z Meksyku. I to zwiększył dwukrotnie! Spore zaangażowanie w jednego dostawcę opłaciło się jednak. Towarzyszące minionym dniom ruchy BTC czy ETH powiększały rachunek w zaskakująco szybkim stopniu.

Kto daje i zabiera…

Drastyczne wzrosty (sięgające nawet kilkunastu procent w trakcie sesji!) BTC czy ETH choć pozwalały zarobić, w coraz większym stopniu mnie alarmowały. Dałem temu wyraz w jednym z ostatnich swoich artykułów na temat wyceny Bitcoina. Choć można uznać, że trafnie przewidziałem korektę BTC, to jednak srodze pomyliłem się co do jej rozmiarów, a ostateczne załamanie przyszło dopiero tysiąc dolarów wyżej – w okolicy poziomu 2900 USD.

Przeczytaj też: Social trading: 18,45% w trzy tygodnie >>>

Choć się pomyliłem – wciąż zarabiałem. A zyski z kopiowanych zagrań Memo w znaczący sposób zniwelowały straty jakie poniosłem przy zbyt późnym przyznaniu się do błędu. Czy strategia buy and hold działa na wykresie BTC zawsze, czy księgowane zyski są efektem doświadczenia Memo?

Ograniczone zaufanie

Choć staram się jak najbardziej ufać swoim dostawcom – wszak sam ich wybrałem po dogłębnej analizie ich statementów na platformie eToro – to czasem jednak warto zaufać sobie. W takich momentach przydaje się funkcja zatrzymania kopiowania sygnałów, która w żaden sposób nie zaburza naszej relacji z dostawcą. W prosty sposób można bowiem ponownie rozpocząć śledzenie poczynań naszego tradera, a mechanizm pauzy ogranicza się do dwóch kliknięć myszką.

Skorzystałem z niego gdy na wykresie BTC pojawił się wyraźny, niedźwiedzi pinbar. Tymczasem, Memo wciąż dobierał długie pozycje. Mając w głowie własny scenariusz dla, tak egzotycznego dla mnie, instrumentu szybko zamknąłem stratne pozycje i sam otworzyłem shorty.

Dołącz do społeczności eToro

Long story short – jak mawiają Amerykanie, udało mi się wykorzystać część dynamicznych spadków jakie później nastąpiły, nie towarzysząc Memo w jego byczych wysiłkach. Nie jestem jednak zadowolony z rozegrania całej korekty jaka miała miejsce na wykresach BTC oraz ETH. Choć ostatecznie Bitcoin pozwolił mi zarobić, to jednak niefortunny miks mojej niefrasobliwości oraz złośliwość losu sprawiły, że krótkie pozycje na ETH o włos minęły poziom take profit (raptem 15 USD, co w przypadku kryptowalut nie jest wartością dużą). Nieprzyzwyczajony do tego, że platforma eToro umożliwia handel na pewnych klasach aktywów również w weekend, zapomniałem o pozycjach na całe dwa dni. Głupota? Blamaż? Być może jedno i drugie. Straty na ETH pochłonęły w całości zyski z sprzedaży BTC, a ja powróciłem na tarczy do kopiowania zagrań @MemoBeltran

Wnioski?

Social trading umożliwia stabilny dochód. Wydaje się to być najważniejszym wnioskiem płynącym z minionego miesiąca. Odpowiednie zdywersyfikowanie swoich dostawców – podzielenie swojego portfela na ekspertów handlu surowcami, indeksami, akcjami, czy kryptowalutami z dużą dozą prawdopodobieństwa spowoduje, że pod koniec miesiąca nasz rachunek będzie świecił się na zielono.

Jednak do odpowiedniej dywersyfikacji, potrzebny jest też odpowiedni kapitał. Minimalna kwota od której można rozpocząć kopiowanie zagrań innego użytkownika eToro to 100 USD. Nie jest to oczywiście kwota zbyt duża, jednak początkujący traderzy być może będą ją woleli przeznaczyć na własną edukację niż na dość niewielkie zyski.

Sprawdź moje kryteria doboru dostawców sygnałów>>>

Nie ustaję więc w poszukiwaniach kolejnych kandydatów do mojego portfela social tradingu. Obserwuję trójkę traderów eToro, którzy być może już niedługo zostaną zaprezentowani na łamach Comparic.


Masz pytanie? Chcesz wyrazić swoje zdanie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach pod artykułem lub w odpowiednim dziale forum Comparic. Jeżeli chcesz podzielić się z pozostałymi czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat social tradingu – sprawdź nasz dział UGC!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here