Naga MarketsAmerykański Departament Sprawiedliwości poinformował 24 sierpnia, że dwóch menedżerów francuskiego banku Societe Generale zostało oskarżonych o próbę manipulowania stopą benchmarkową LIBOR, która jest powiązana z transakcjami finansowymi o wartości miliardów dolarów.


54-letnia Danielle Sindzingre oraz 49-letnia Muriel Bescond pochodzące z Francji, usłyszały zarzuty przed nowojorskim sądem – mają odpowiadać za rzekome spiskowanie w celu przekazywania fałszywych raportów dotyczących informacji rynkowych i manipulowania tym samym wartościami LIBORu.

Te artykuły również Cię zainteresują
LIBOR to nic innego jak referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Stawki LIBOR wyznaczane są dla następujących walut: USD, EUR, CHF, GBP, JPY, dla pożyczek na 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 2 miesiące, 3 miesiące, 6 miesięcy i 1 rok. W związku z licznymi próbami manipulacji referencyjną stopą, brytyjska komisja nadzoru rozważa zlikwidować stopę benchmarkową i zastąpić ją innym rozwiązaniem – FCA dało sobie czas do końca 2021 roku.

„Zarzuty w najnowszym oskarżeniu pokazują całkowite zlekceważenie i brak poszanowania dla integralności rynków finansowych oraz niewinnych konsumentów, których oszczędności opierają się na oprocentowaniu różnorakich pożyczek” – stwierdził zastępca prokuratora generalnego Kenneth Blanco. „Sprawy takie jak ta pokazują jak istotna jest rola Departamentu Sprawiedliwości w ochronie obywateli i ich ciężko zarobionych pieniędzy”.

Zgodnie z domniemanym oskarżeniem, dwie byłe menedżerki Societe Generale miały w okresie pomiędzy majem 2010 oraz październikiem 2011 wydawać swoim podwładnym polecenia składania nieprawdziwych informacji o oferowanych stopach procentowych – dzięki temu tworzyło się złudne przekonanie, że instytucja finansowa może pożyczać pieniądze na korzystniejszych warunkach niż w rzeczywistości byłą w stanie.

Zobacz również: Citigroup płaci $130 milionów, aby zakończyć sprawę manipulacji LIBORem

Co najmniej w jednym przypadku fałszywe raportowanie spowodowało zaburzenie finalnych wyliczeń stopy LIBOR dla dolara amerykańskiego, wpływając na wszystkie transakcje powiązane z benchmarkiem w tym konkretnym dniu, co przełożyło się na straty w wysokości około $170 milionów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here