Naga MarketsW trakcie pierwszego, zeszłorocznego etapu wdrażania długoterminowego programu oszczędzania w dużych przedsiębiorstwach, Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), z tej formy prywatnego gromadzenia kapitału emerytalnego skorzystało 400 tysięcy Polaków. Jak zauważa Paweł Sobkiewicz z PKF Consult, w 2020 rozpoczął się drugi etap dotykający średnie firmy, druga jego część przyniesie natomiast wdrożenie w małych przedsiębiorstwach zatrudniających do 50 osób.


PPK: Partycypacja w pierwszym etapie na poziomie 39%

Chociaż w innych krajach stosujących podobne rozwiązania aktywnego oszczędzenia poziom partycypacji jest większy, to zdaniem Sobkiewicza osiągnięte przez PPK w pierwszym roku funkcjonowania 39% wśród dużych przedsiębiorstw jest zadowalającym rezultatem.

– Trzeba sobie jasno powiedzieć, że inne kraje na wyższą partycypację pracowały jakiś czas. Nie tylko w okresie wdrożenia, ale również po jego zakończeniu. Polska jest na razie po pierwszym etapie implementacji i powinniśmy szanować ten wynik gdyż jest dość dobry, szczególnie kiedy spojrzymy na poziom wiedzy ekonomicznej Polaków oraz zaufania do rynku kapitałowego – ocenia Sobikiewicz z PFK Consult.

Zobacz również: Dzięki PPK liczba aktywnie oszczędzających w Polsce wzrosła o ponad 40%, twierdzi prezes PFRtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/USD) wzrośnie po decyzji EBC, sugeruje sentyment traderów detalicznych
Następny artykułSztuczna inteligencja i robo-doradca od Finax pomoże Polakom inwestować w ETFy
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here