Naga MarketsJacob Burrell Campos z Rosarito w Meksyku został skazany przez amerykański Sąd dwa lata więzienia i przepadek 823.357 dolarów pochodzących z nielegalnej działalności. Burrell dla ponad 1000 klientów w całych Stanach Zjednoczonych przekazywał setki tysięcy dolarów w Bitcoinach, nie mając na to odpowiedniego zezwolenia

Od czasu aresztowania (13 sierpnia 2018 r.), skazany przebywa w areszcie bez możliwości zwolnienia za kaucją. 29 października 2018 r. przyznał się do winy, gdzie zarzucano mu prowadzenie giełdy Bitcoinów bez rejestracji w FinCEN Departamentu Skarbu USA i bez wdrożenia wymaganych zabezpieczeń przed praniem pieniędzy.

Nielegalny handel Bitcoinami

Zgodnie z ugodą, Burrell reklamował swoją firmę na Localbitcoins.com i komunikował się ze swoimi klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej i wiadomości tekstowych, często przy użyciu zaszyfrowanych aplikacji. Wynegocjował prowizję w wysokości 5 procent powyżej obowiązującego kursu wymiany i osobiście podejmował, za pośrednictwem ogólnokrajowych bankomatów oraz MoneyGram. Ponadto przyznał, że nie wdrożył programu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz „poznaj swojego klienta” (KYC) i nie sprawdzał z należytą starannością źródła pieniędzy swoich klientów.

Burrell przyznał, że na początku swoje aktywa w postaci Bitcoinów zakupił za pośrednictwem regulowanej giełdy amerykańskiej, jednak jego konto zostało wkrótce zamknięte z powodu dużej liczby podejrzanych transakcji. Następnie skorzystał z giełdy kryptowalut w Hongkongu, gdzie od marca 2015 r. do kwietnia 2017 r. kupił w sumie Bitcoiny o wartości 3,29 mln USD.

Import gotówki z Meksyku

Oprócz wymiany USD na BTC, Burrell przyznał się także do importu pieniędzy z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Wraz z Josephem Castillo, sprzedawcą metali szlachetnych z San Diego, niemal codziennie przekraczali granicę z kwotą 10 tysięcy dolarów, która nie wymaga zgłoszenia. W okresie od końca 2016 do początku 2018 roku, importowali oni ponad milion dolarów.

Prokuratorzy w tej sprawie argumentowali, że nielicencjonowane transfery pieniędzy stanowią poważne zagrożenie dla integralności amerykańskiego systemu finansowego, tworząc dziurę w systemie regulacyjnym dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy i umożliwiając przestępcom pranie swoich wpływów pieniężnych bez kontroli. W tym przypadku Burrell zapewnił swoim klientom anonimowość i prywatność oraz wymienił ponad 1 milion dolarów nieregulowanej gotówki. 

„Dzisiejsze skazanie Burrella jest przypomnieniem dla tych nielegalnych i nielicencjonowanych nadawców pieniędzy, że przepisy i zasady mają zastosowanie także do transakcji kryptowalutowych, podobnie jak w przypadku innych rodzajów transakcji finansowych” – powiedział David Shaw, agent specjalny odpowiedzialny za dochodzenia w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego w San Diego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here