Naga Marketsjerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Jednym z najważniejszych wydarzeń bieżącego tygodnia jest wystąpienie Jerome Powella, prezesa Rezerwy Federalnej (FED) przed amerykańskim Kongresem. Rynki czekają na dodatkowe szczegóły dotyczące potencjalnych ruchów na stopach procentowych, co może przełożyć się na zmienność indeksów giełdowych w USA oraz sprawić, że kurs dolara wyraźniej zmieni swoją wycenę. Czy Powell potwierdzi potrzebę cięcia stóp jeszcze w tym miesiącu? Sprawdź co na ten temat sądzą analitycy dużych banków.


Dwudniowe przesłuchanie Powella przed Kongresem – obowiązek szefa FED wypadający co 6 miesięcy

Zaplanowane na środę i czwartek wystąpienie Jerome Powella przed amerykańskim Kongresem jest standardową procedurą, dotyczącą każdego przewodniczącego FED. Przesłuchania organizowane są co pół roku i ich celem jest podsumowanie działań banku centralnego oraz danie możliwości kongresmenom zadania bezpośrednich pytań sternikowi polityki monetarnej USA w zakresie stóp procentowych, dynamiki gospodarki i prognoz inflacyjnych.

Analitycy spodziewają się, że w trakcie dwudniowego wystąpienia Powell wspomni o spowolnieniu PKB i rosnącym ryzyku możliwych cięć stóp procentowych. Pytaniem pozostaje jednak, czy FED chce ciąć stopy tylko w tym miesiącu (podczas posiedzenia zaplanowanego na 31 lipca), czy też rozpocząć nowy cykl luzowania monetarnego.

Oczekiwania rynkowe są na tyle rozbieżne, że duża zmienność indeksów giełdowych i kursów dolara wydaje się nieunikniona. Analityk BTIG, Julian Emanuel, stwierdził, że Powell będzie poruszał się nad wodospadem Niagara po bardzo cienkiej linie i to bez zabezpieczenia.

TDS oraz ING: Powell potwierdzi to, co rynki wiedziały już wcześniej

Analitycy TD Securities nie spodziewają się żadnych poważniejszych niespodzianek ze strony Powella. Są przekonaniu, że prezes FEDu zakomunikuje to co rynki już wcześniej wyceniły, potwierdzając konieczność lipcowej obniżki stóp procentowych. Kongres powinien również usłyszeć o rosnącym zagrożeniu dla amerykańskiej gospodarki wynikającym ze słabej dynamiki wzrostu w skali globalnej oraz napięć handlowych.

Zdanie to podzielają ekonomiści ING twierdząc, że ciężko obecnie doszukiwać się argumentów, które mogłyby przemawiać za opóźnieniem luzowania monetarnego. Powell ma zamiar zaprezentować „bezpieczne” cięcie stóp (maksymalnie dwa), które odsunie od niego potencjalną falę krytyki, że nie podjął żadnych działań w momencie gdy pojawiły się pierwsze znaki osłabienia gospodarczego. Co więcej – jak zauważa ING – decyzja o cięciu z całą pewnością spodoba się Donaldowi Trumpowi, który wielokrotnie i otwarcie krytykował podwyżki stóp procentowych.

Zobacz również: Donald Trump chce słabszego USD. Czy Kurs dolara czeka interwencja?

Danske Bank: Bez cięcia o 50 punktów bazowych

“Po silnym raporcie dotyczącym zatrudnienia z zeszłego piątku, rynki ograniczyły oczekiwania co do agresywnego cięcia stóp o 50 punktów bazowych już w lipcu. Oprócz czasu i warunków wstępnych dla luzowania polityki, wystąpienie Powella rzuci nieco światła na jego rzeczywiste stanowisko w sprawie dalszej polityki banku. Trzymamy się naszego poglądu dotyczącego obniżki w formie „ubezpieczenia” o 25 punktów bazowych w lipcu i łącznie o 75 p.b. w drugiej połowie 2019 roku (tj. lipiec, wrzesień i grudzień)” – komentowali analitycy Danske Banku.

Sama polityka monetarna nie powinna być jednak głównym tematem wystąpienia Powella. Kongresmenów o wiele bardziej interesować powinny najnowsze prognozy gospodarcze sugerujące, że para coraz wyraźniej uchodzi z rozpędzonej amerykańskiej maszyny gospodarczej.

Co zrobi kurs dolara i rynek akcji? Powell poruszy rynkami?

Na niespełna 7 godzin przed rozpoczęciem wystąpienia Powella przed Kongresem (16:00 czasu polskiego), notowania kontraktów terminowych na indeks S&P 500 stoją w miejscu, po wtorkowym wzroście o 0,12%. W tym samym czasie indeks dolara amerykańskiego marginalnie koryguje po wczorajszym teście najwyższych poziomów od niemal trzech tygodni.

Rynek pozostaje więc relatywnie silny, a kurs euro do dolara (EUR/USD) testował poziomy poniżej 1,12 USD. Jeżeli oczekiwania rynkowe się sprawdzą i Powell dostarczy gołębie komentarze, wtedy kurs dolara powinien jednak tracić. W przypadku EUR/USD oznaczałoby to możliwość powrotu nad lokalną strefę oporu w okolicach 50 EMA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here