Naga MarketsOPEC po raz kolejny nie potrafi znaleźć wspólnego języka. Traci na tym ropa i CAD

Po raz kolejny, po kwietniowym spotkaniu w Doha członkowie OPEC zebrali się by przedyskutować obecną sytuację na rynku ropy naftowej. Ceny surowca wciąż utrzymują się poniżej poziomu 50 dolarów za baryłkę i powoli odchodzą w zapomnienie czasy, gdy za ropę płacono dwukrotnie więcej. Co wynikło z dzisiejszego szczytu w Algierii?


Podsumowanie zawarte jest już w tytule całego artykułu. Ponownie, oczekiwania względem spotkania przedstawicieli czołowych producentów ropy naftowej były spore – na rynku czuć było nerwowe oczekiwanie związane z efektem rozmów. Emocje podgrzała również publikacja amerykańskiej EIA dotycząca zmiany poziomu zapasów ropy. Od ostatniej publikacji w minionym tygodniu z amerykańskich magazynów ubyło ponad 1,88 mln baryłek czarnego złota. Zanim jednak rynek w pełni zdyskontował tą pozytywną informację, świat obiegł news o braku jakiegokolwiek porozumienia krajów OPEC w Algierii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Handluj ropą jeszcze taniej – sprawdź spready FxPro

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów, katarski minister oraz jednocześnie prezydent OPEC, Mohhamad bin Saleh al-Sada mówił o potrzebie znalezienia wspólnego języka. To jasne, że istnieje silniejsza niż kiedykolwiek potrzeba zapewnienia stabilizacji na rynku – stwierdził przed dziennikarzami. Również Iran okazał się zdolny do poświęceń, ogłaszając ustami swojego ministra energetyki wolę ograniczenia wydobycia ropy do poziomu 4 milionów baryłek dziennie.

Brak zgody dzisiaj nie oznacza całkowitego porzucenia tematu rozmów. Kartel wciąż może znaleźć wspólny język – zwłaszcza po znacznie bardziej przyjaznym nastawieniu Iranu. To właśnie spór przedstawicieli Iranu oraz Arabii Saudyjskiej doprowadził do zerwania rozmów w Doha. Kolejna szansa na osiągnięcie porozumienia już w listopadzie, na kolejnym szczycie OPEC.

Rzut oka na wykresy:

WTI

Ropa WTI traci ponad 50 punktów, pomimo lepszych od prognozowanych danych z USA
Ropa WTI traci ponad 50 punktów, pomimo lepszych od prognozowanych danych z USA

USD/CAD

Na spadku cen ropy korzysta też USD/CAD
Na spadku cen ropy korzysta też USD/CAD

[AKTUALIZACJA]

Jak donosi Bloomberg, spotkanie przedstawicieli OPEC wcale się nie zakończyło. Algieria, czyli gospodarz całego szczytu miała złożyć propozycję która zakłada ograniczenie produkcji ropy naftowej przez OPEC o niecałe 800 tysięcy baryłek dziennie. Najwięcej, bo aż 440 tysięcy baryłek mniej wydobywałaby Arabia Saudyjska. Iran zgodził się na ograniczenie do 3,7 mln baryłek dziennie – to poziom o ponad 50 tysięcy niższy niż ten obecny. Produkcja Iraku może zostać ograniczona o 135 tysięcy baryłek/dzień, natomiast ZEA – 155 tysięcy. Z porozumienia zostały podobno wyłączone Nigeria oraz Libia. Sytuacja na WTI uległą diametralnej zmianie: oilwtih1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here