Naga MarketsDuże transakcje są zagrożeniem dla rynków o niskiej płynności, ostrzega JPMorgan Płynność na rynku pozostaje niska, co może spowodować, że akcje będą podatne na zbyt duże ruchy w ramach dużych transakcji na opcjach, twierdzą analitycy JPMorgan. Według banku inwestycyjnego, zbyt niska płynność jest obecnie jednym z największych zagrożeń dla stabilności rynku.

  • Quigg zaznacza, że bank nie obawia się dominacji “wielorybów” na rynku.
  • Ekspert uważa, że korekta z początku września była napędzana głównie przez inwestorów instytucjonalnych.
  • Mike Lewis zwraca uwagę, że aktywność na rynku opcji sugerowała korektę. 

Niepewna stabilność rynku

Shawn Quigg, strateg zajmujący się instrumentami pochodnymi w JPMorgan, podkreśla, że inwestorzy dokonujący olbrzymich transakcji na rynkach o niskiej płynności i wysokiej zmienności cen, mogą zachwiać stabilnością rynku.

Chociaż nie obawiamy się dominacji “wielorybich” inwestorów, to wyjątkowo duże transakcje na słabych rynkach, zwłaszcza w sektorach lub obszarach inwestycyjnych uważanych za nadmiernie wykupione lub wyprzedane, zwiększają potencjał nasilenia ruchów akcji, ponieważ inwestorzy zabezpieczają przed nadmiernym ryzykiem – powiedział Quigg w rozmowie z Bloombergiem.

Handel opcjami przyciąga w tym tygodniu więcej uwagi, przez doniesienia Financial Times na temat działań SoftBanku. Japoński konglomerat miał skupować opcje kupna na akcje amerykańskich gigantów technologicznych w tempie, które niepokoiło nawet niektórych przedstawicieli firmy.

Nasdaq znowu traci

Według analityków, działania Japończyków bez wątpienia wsparły rajd amerykańskich akcji, co tylko w sierpniu doprowadziło do wzrostu cen akcji Tesli o 74%. Pomimo 8% cofnięcia we wrześniu, indeks Nasdaq 100 wciąż zyskuje prawie 60% od marcowego minimum.

Inwestorzy detaliczni odegrali pewną rolę, ale to właśnie inwestorzy instytucjonalni byli główną siłą napędową wrześniowej korekty amerykańskiego rynku, ponieważ akcje spółek technologicznych osiągnęły skrajnie wysoki poziom wykupienia. – mówi ekspert JPMorgan.

Mike Lewis, szef amerykańskiego oddziału obrotu aktywami w Barclays, sądzi, że rynek opcji dawał wskazówki inwestorom na temat zbliżającej się korekty.

Aktywność na rynku opcji mogła być odpowiedzialna za część zmiany zmienności w kierunku wyprzedaży, której właśnie byliśmy świadkami. Ostatnie zmniejszenie zmienności cen opcji sugerowało, że wyprzedaż jest prawdopodobna – co potwierdza korektę, a nie odwrócenie trendu. – uważa Lewis.

Po środowym odbiciu, indeksy Nasdaq Composite i Nasdaq 100 ponownie odnotowały spadki, tracąc odpowiednio 1,99% i 2,12%.

Wykres przedstawiający zmianę wartości Nasdaq Composite w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here