Naga MarketsPo trwających ponad rok przygotowaniach, pierwsze transakcje zostały zrealizowane poprzez platformę blockchainową we.trade. 4 duże europejskie banki pośredniczyły w wykonaniu 7 transakcji pomiędzy 10 firmami znajdującymi się w 5 krajach. To pierwsze użycie technologii blockchain na taką skalę w systemie bankowym z wykorzystaniem komercyjnych podmiotów.

Konsorcjum dużych banków

Platforma transakcyjna we.trade została opracowana z wykorzystaniem technologii Hyperledger Fabric. Wykorzystuje ona kontrakty smart do automatyzacji procesu płatności. Platforma obsługiwana jest przez IBM, który w czerwcu zeszłego roku wygrał przetarg. Zainteresowanie we.trade było wysokie, sześć firm walczyło o możliwość obsługi znajdującej się w chmurze platformy.

Wśród instytucji należących do konsorcjum we.trade znajdują się takie duże banki jak Deutsche Bank, HSBC, UniCredit, Societe Generale, Nordea, Santander czy Natixis. Żeby móc korzystać z platformy blockchainowej, banki muszą zastosować się do szeregu procedur i zasad ustalonych przez regulatorów finansowych.

Współpraca banków nad wykorzystaniem blockchain

Konsorcjum we.trade było początkowe założone pod nazwą Digital Trade Chain. Utworzono je w 2017 roku jako sposób na zamknięcie finansowych luk, które pojawiają się dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie, a które związane są z transferem pieniędzy między granicami, jak i w poszczególnych krajach.

W połowie czerwca tego roku utworzono osobowość prawną w celu pozwolenia partnerom należącym do konsorcjum oferowania rozwiązań blockchainowych swoim klientom. W ten sposób powstał we.trade Innovation DAC z siedzibą w irlandzkim Dublinie. Dziewięć banków-założycieli ma równe udziały w nowej spółce.

To nie jedyna tego rodzaju inicjatywa w Europie. Blockchain chcą również wykorzystać hiszpańskie banki, które nawiązały już współpracę w tym kierunku. Technologia ma im służyć do identyfikacji klientów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here