Naga Marketsechiner1 CC Attribution L.

Obawy związane z osłabieniem globalnej gospodarki, szczególnie ze względu na wojnę handlową, którą wciąż eskaluje, mogą przyczynić się do obniżki stóp procentowych przez Fed, czego zresztą oczekują rynki. Dodatkowo, potencjalnemu luzowaniu polityki monetarnej sprzyja niska inflacja. Dwa największe banki z Wall Street przygotowały potencjalne scenariusze na wypadek obniżki.


JPMorgan: Powrót hossy?

Stratedzy z JPMorgan uważają, że obniżka stóp procentowych może sprawić, że hossa powróci na rynku. Z drugiej jednak strony dodają, że “cięcia przed recesją po prostu rozszerzają niedźwiedzi trend.”

Model ryzyka recesji JPMorgan sugeruje, że nadchodzący cykl Fedu może być zły dla ryzykownych rynków, jednak bazowa dynamika dźwigni sugeruje, że cięcia powinny wspierać rynki.

Rynek akcji zdaje się wyprzedzać działania Fedu, a jeśli dojdzie do podwyżki, notowania mogą poruszać się osłabioną trajektorią. W przypadku obligacji, historia pokazuje wzrost ich rentowności do pół roku po pierwszej obniżce stóp. Dolar umacniał się średnio trzy miesiące po luzowaniu.

Goldman Sachs: S&P 500 w górę po luzowaniu

 

Badając zachowania rynku akcyjnego w ciągu ostatnich 35 lat, podczas których miało miejsce 7 cykli cięcia stóp procentowych przez Fed, stratedzy z Goldman Sachs oszacowali, że media wzrostu rynku akcyjnego sięgnęła 2% w trzymiesięcznym okresie po obniżce. Natomiast rok po luzowaniu, media wzrostu wyniosła 14%.

Zobacz też: Wojna handlowa: Trump grozi Chinom kolejnymi cłami. Taryfy importowe mogą być wyższe niż 25%

Jeśli jednak Fed nie zdecyduje się na cięcie stóp procentowych, istnieje szansa na spadki indeksu S&P 500. Jednakże w badanym okresie pojawiło się niewiele precedensów, gdzie mimo zapowiedzi obniżki stóp, Fed ostatecznie się na nią nie zdecydował. Poza tym takie przypadki z roku 1990 i 1992 miały miejsce w środku cyklu łagodzenia polityki monetarnej.

Morgan Stanley: szansa na osłabienie dolara

Sheena Shah oraz Andrew Watrous badali obniżki stóp procentowych w USA od 1995 roku i podzielili cykle na dwie kategorie: cięcia przed oraz po wprowadzeniu euro.

Cięcia z czasów przed wprowadzeniem euro – w 1995, 1998 i 2001 r. – spowodowały wzrost dolara w ciągu sześciu miesięcy po obniżce stóp. Natomiast, kiedy wspólna waluta była już w obiegu, a zatem w 2002 i 2007 roku. – dolar znacznie się osłabił, o około 10%.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here