Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem piątkowej sesji będzie niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS za ubiegły miesiąc. Kolejny raz może okazać się, że dla rynków od samej wartości NFP o wiele istotniejsza będzie dynamika zarobków amerykańskich pracowników.


Sondaż agencji prasowej Reutera – NFP na poziomie 193 tysięcy

Jak co miesiąc, Reuters przeprowadził sondaż wśród analityków największych instytucji finansowych, pytając ich o prognozowane wyniki grudniowego jobs report. Konsensus rynkowy podaje, że:

  • NFP osiągnie poziom 193 tysięcy, po 200 tysiącach z zeszłego miesiąca
  • Stopa bezrobocia spadnie do 3,9% z 4,0%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m wzrosną do +0,3% z poziomu +0,2%, natomiast w ujęciu r/r utrzymają się na poziomie +2,7%

NFP i stopa bezrobocia z zeszłego miesiąca:

Historyczne ujęcie stopy bezrobocia i NFP. Źródło: BLS

Starając się prognozować zakres zmienności dolara w trakcie dzisiejszej sesji warto spojrzeć na wykres EUR/USD i rozkład poziomów S/R w skali intraday. Dla lepszej skali użyto wykresu czterogodzinowego, jednak na interwale H1 średnia 33 SMA pokrywa się z dziennym pivotem tworząc istotną strefę oporu (w połączeniu z minimami z 13 i 18 lipca) w okolicach 1,1610.

EUR/USD H4

Wsparcie wypada na dołkach z 19 lipca testowanych również dzisiaj, kolejne natomiast na Pivotach S1 oraz S2, które również pokrywają się z minimami z końca czerwca wzmacniając znaczenie techniczne strefy. Jest to około 90-punktowy obszar – w przypadku gdy NFP mocniej zaskoczy rynki należy spodziewać się jego potencjalnego wybicia, natomiast w przypadku przewidywalnych publikacji, ten najpewniej utrzyma cenę w ryzach.

Prognozy dużych instytucji finansowych przed NFP

Konsensus rynkowy prezentowany przez agencję prasową Reutera jest średnią wszystkich prognoz. Jak natomiast poszczególne, duże instytucje finansowe zapatrują się na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy? Poniżej skrótowe projekcje wybranych z nich:

  • TD: NFP: 175 tysięcy, stopa bezrobocia: 3,9%, średnie zarobki godzinowe m/m: +0,2%, r/r: +2,7%
  • Barclays: NFP: 175 tysięcy, stopa bezrobocia: 3,9%, średnie zarobki godzinowe m/m: +0,3%, r/r: +2,7%
  • UBS: NFP: 207 tysięcy, stopa bezrobocia: 3,9%, średnie zarobki godzinowe m/m: +0,3%, r/r: +2,7%
  • Barclays: NFP: 175 tysięcy, stopa bezrobocia: 3,9%, średnie zarobki godzinowe m/m: +0,3%, r/r: +2,7%
  • Nomura: 195 tysięcy, stopa bezrobocia: 3,9%, średnie zarobki godzinowe m/m: +0,2%, r/r: +2,7%
  • Goldman Sachs: 205 tysięcy, stopa bezrobocia: 3,9%, średnie zarobki godzinowe m/m: +0,3%, r/r: +2,6%

O ile prognozy dotyczące inflacji zarobkowej oraz stopy bezrobocia są niemal identyczne, to największe zróżnicowanie (jak zwykle) widać w przypadku NFP. Najczęściej padającym wynikiem z powyższych jest wartość 175 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym w lipcu, czyli o kilkanaście tysięcy mniej niż podaje ogólny konsensu.

Śledź relację z publikacji NFP i reakcję rynku w czasie rzeczywistym dzięki kanałowi Rynki na Żywo portalu Comparic.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here