Naga Marketsstrzałka w dółWczorajszy wieczór i dzisiejsza noc dostarczyła inwestorom na całym świecie wielu niespokojnych chwil. Ogromna zmienność, silne spadki na amerykańskich indeksach, umacniający się jen japoński oraz silna przecena bitcoina towarzyszyła spekulantom podczas wczorajszej sesji. Jak na te wydarzenia patrzą analitycy dużych banków?


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO

Czarna środa

Środowa sesja okazała się tragiczna na Wall Street. Wszystkie ważne indeksy straciły ponad 3% wartości:

  • SP500-3,29%, zamknięcie na 2 785 pkt
  • Dow Jones Industrial Average -3,15%, zamknięcie na 25 598 pkt
  • Nasdaq-4,08%, zamknięcie na 7 422 pkt

krew Choć niedawno SP500 był jeszcze na historycznych szczytach, wczorajszy spadek o przeszło 120 pktów pozbawił wielu „byków” nadziei na dalsze wspinanie się po kolejny szczyt. Świetne dane z gospodarki USA i niskie podatki sprzyjały przez ostatnie miesiące amerykańskim przedsiębiorstwom, które napędzane jeszcze tanim pieniądzem notowały rekordowe wyniki. Jednak powoli zwiększający się koszt zatrudnienia oraz coraz droższe kredyty mogą w niedalekim czasie wprowadzić amerykański rynek akcji w głębszą korektę, która może przekształcić się nawet w kilkuletnią bessę. Co na to duże banki? Komentują Danske Bank, TDS oraz ANZ

Duże banki komentują silną wyprzedaż na rynkach akcji

Danske Bank: Spięcie na linii Trump-FED. Chiny manipulują kursami walut?

Zespół analityczny Danske Banku uważa, iż wczorajsza silna wyprzedaż akcji w USA miała miejsce ze względu na rosnące amerykańskie obligacje skarbowe oraz wznowioną wojnę handlową USA-Chiny.

trump i powell– Nasze obawy o prawidłową wycenę akcji utrzymują się już od dłuższego czasu. Amerykański rynek obligacji skarbowych zyskał na rentowności i teraz 10-latki wynoszą 3.15%. Prezydent USA zaostrzył swoją ostatnią krytykę w stosunku do FEDu. Trump powiedział, że wyprzedaż na rynku akcji nie jest napędzana przez rosnące napięcia handlowe, lecz raczej przez kolejne podwyżki stóp procentowych, działania które określił jako „szalone” – zauważają analitycy.

– Spadek na rynkach akcji może wywrzeć presję na FED, ale komentarze Trumpa w naszej ocenie prawdopodobnie same w sobie będą działać w odwrotnym kierunku, niż chciałby prezydent. Rzeczywiście, jak to czasami ujmują członkowie banków centralnych “jesteśmy jak bita śmietana – im więcej razy w nas uderzasz, tym twardsi się stajemy”. Tymczasem nasza uwaga skupia się coraz bardziej na tym, czy USA ogłoszą w swoim oficjalnym półrocznym raporcie (w przyszłym tygodniu), że Chiny manipulują kursem walut – dodali.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

TDS: Rynki uciekają od ryzykownych aktywów

Analitycy TD Securities zauważyli, że rynki są w pełnym trybie „risk-off”, a akcje odnotowują duże spadki (SPX: -3,3%, TSX: -2,1%) podążając za przeceną na rynkach europejskich.

wybor miedzy ryzykiem a bezpieczenstwem– Nie było ani jednego katalizatora dla rynku akcji, chociaż obawy o wyprzedaże pojawiały się już wcześniej, a napięcia handlowe tylko przyczyniły się do silniejszej reakcji. W tym czasie 10-letnie obligacje USA wykonały kolejny ruch w górę do poziomu 3.25% – komentują analitycy TDS.

– JPY (+ 0,5%) to najsilniejsza waluta G10 na tle zwiększonego ryzyka. Podczas gdy USD/CAD (+ 0,7%) zamknął się powyżej 1.30 po raz pierwszy w październiku, to notowania ropy zaliczyły wczoraj silny spadek (WTI: – 2.8%) – dodali.

Zobacz również: Wojna handlowa USA-Chiny. Co dalej z parą USD/CNY?

ANZ: Akcyjne byki sprowadzone do ringowego rogu

Analitycy w grupie bankowej Australia and New Zealand wyjaśnili, iż rynki kapitałowe zaliczyły wczoraj silną przecenę, w obawie przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, przy kolejnych ostrzeżeniach ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o zagrożeniach płynących z chwiejnej stabilności finansowej i utrzymujących się napięciach handlowych.

– Spółki technologiczne i sprzedające towary luksusowe doprowadziły wczoraj do silnej przeceny w USA. Dodatkowo spółka Sears, niegdyś ikona handlu detalicznego, ma złożyć wniosek o ochronę przed upadłością, co dodało do negatywnego sentymentu – spostrzegli analitycy.

Zobacz również: Raport pozycji dużych instytucji. Dokąd zmierza EUR/USD?

wielka brytania i inne flagi unii– Tanie kredyty finansowe i związane z nimi stosunkowo niskie ryzyko przyciąga kolejnych inwestorów do rynku akcyjnego, lecz ten proceder może nie potrwać długo. Z kolei funt brytyjski korzysta z rosnących oczekiwań, że umowa handlowa ws. Brexitu może dojść do skutku na październikowym szczycie UE – podsumowano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here