Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) spadnie do 1,05. EBC wdroży kolejne 500 mld EURInflacja w strefie euro wyniosła w maju zaledwie 0,1% r/r. Perspektywy są wysoce niepewne, a analitycy Nordea dostrzegają ryzyko spadku inflacji w nadchodzących latach, co oznaczałoby wejście na terytorium ujemne (deflacji). Tymczasem eksperci z TDS oczekują od EBC zwiększenia programu PPEP o kolejne 500 mld EUR, a analitycy Rabobanku prognozują spadek pary EUR/USD do poziomu 1,05.

  • Ryzyko deflacji przede wszystkim we Włoszech i Hiszpanii
  • EBC zwiększy PEPP o kolejne 500 mld euro
  • Euro osłabnie chyba, że kraje UE znajdą kompromis

Strefa euro: Rośnie ryzyko deflacji – Nordea

Według wstępnych szacunków inflacja zasadnicza w strefie euro spadła w maju do 0,1% r/r. Co zaskakujące, inflacja bazowa pozostała na niezmienionym poziomie 0,9% r/r. Inflacja zasadnicza w Niemczech wyniosła w maju 0,5% r/r, zgodnie z oczekiwaniami i spadła w porównaniu z 0,8% w ubiegłym miesiącu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nasza prognoza dotyczy bardzo niskiej inflacji zasadniczej w tym i przyszłym roku, odpowiednio 0,0% i 0,5% r/r. W przypadku Włoch i Hiszpanii w tym roku prognozujemy negatywny wynik czyli deflację – napisano w raporcie.

EBC rozszerzy program PPEP o 500 mld euro – TD Securities

euroNajbliższe spotkanie na temat polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego odbędzie się 4 czerwca w tym tygodniu. Analitycy z TD Seurities uważają, że najprawdopodobniej punktem centralnym czerwcowego spotkania będzie ekspansja PPEP (program anty-pandemiczny) o kolejne 500 mld euro.

Jesteśmy za konsensusem rynkowym oczekując zwiększenia kwoty pomocy o 500 miliardów euro, pozostawiając program PEPP w 2021 r. EBC będzie mógł łatwo to usprawiedliwić bezprecedensowym obniżeniem prognoz wzrostu, ponieważ program był wprowadzany na początku gwałtownego spadku oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego w strefie – wskazano w raporcie.

Kurs EUR/USD z celem na 1,05 w perspektywie 3-miesięcznej – Rabobank

Rajd euro widziany w ciągu ostatnich dwóch tygodni był podsycony przez propozycję krajów UE dot. wprowadzenia dodatkowego bodźca w obliczu pandemii, twierdzi zespół analityków walutowych w Rabobanku. W ich ocenie euro pozostanie wysoce wrażliwe na ryzyka geopolityczne, co spowoduje spadek pary EUR/USD do poziomu 1,05 w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Jeśli byki euro mają rację, dolar może nadal spadać. Jednak naszym zdaniem zagrożenie masowym bezrobociem, głęboką recesją i napięciami geopolitycznymi powinno utrzymać nerwowość w strefie euro, co z kolei będzie wspierać bezpieczne przystanie tj. dolar amerykański – zauważono.

W ocenie ekspertów jeśli wszystkie 27 narodów UE będzie w stanie bez trudu ratyfikować unijny budżet, może to zmienić zasady gry pod względem spójności w całej strefie, co zdecydowanie wzmocniłoby pozycję euro.

Jednakże dopóki tak się nie stanie utrzymujemy swoje dotychczasowe stanowisko i prognozujemy spadek pary EUR/USD do 1,05 w perspektywie 3 miesięcy – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview.com

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here