Naga MarketsZespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) to grupa wytwarzająca energię ze źródeł konwencjonalnych oraz poprzez spalanie i współspalanie biomasy. Aktywa wytwórcze obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym zlokalizowane w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim (Elektrownia Pątnów II, która jest wyposażona w blok energetyczny na parametry nadkrytyczne, Elektrownia Konin, oraz dwie elektrownie dodatkowo wyposażone w instalacje współspalania biomasy: Elektrownia Pątnów I i Elektrownia Adamów). Spółka opublikowała swój raport za II kw. 2018 r. Wyniki negatywnie zaskoczyły oczekiwania inwestorów.


II kw. 2018 r. II kw. 2017 r.
Skonsolidowany zysk/strata netto -36,17 mln zł 48,06 mln zł
Zysk/Strata operacyjna -25,99 mln zł 74,97 mln zł
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży 517,05 mln zł 577,91 mln zł
Ilość sprzedanej energii elektrycznej 5,65 TWh 4,27 TWh
Średnia  cena sprzedaży energii elektrycznej 195,88 zł/MWh 175,96  zł/MWh

– W analizowanym okresie, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, w grupie zmniejszyła się sprzedaż energii elektrycznej z 5,65 TWh do 4,27 TWh, tj. o 24,42%. Równocześnie do 195,88 zł/MWh, tj. o 11,32%, zwiększyła się średnia uzyskana cena sprzedaży energii elektrycznej (Średnia cena liczona jako przychody ze sprzedaży energii własnej, z obrotu oraz usług systemowych podzielone przez wolumen sprzedaży). Skumulowany wpływ obu wyżej wymienionych czynników spowodował, że przychody ze sprzedaży energii elektrycznej (pomniejszone o podatek akcyzowy) zmniejszyły się o 161 063 tysiące zł, tj. o 16,2%” – napisano w raporciestooq.pl

Zobacz również: Getin Holding -191,59 mln zł straty w II kwartale, akcje rosną o 13%

W I poł. 2018 r. spółka miała 51,26 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 103,37 mln zł zysku rok wcześniej. Z kolei przychody ze sprzedaży wyniosły 982,84 mln zł w porównaniu z 1 177,56 mln zł rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2018 r. wyniósł 3,48 mln zł wobec 34,39 mln zł zysku rok wcześniej.

stooq.pl

– Mniejszy wolumen sprzedaży energii elektrycznej wynikał głównie z mniejszej sprzedaży energii z produkcji własnej. Główną przyczyną było zakończenie wraz z początkiem stycznia produkcji energii w blokach węglowych elektrowni Adamów, brak produkcji w elektrowni Adamów odpowiadał za ponad połowę ogólnego spadku produkcji. Spadek produkcji w Pątnowie I i II dotyczył zwłaszcza miesięcy styczeń-kwiecień, w maju i czerwcu produkcja była porównywalna z zeszłym rokiem. Wzrost produkcji w elektrowni Konin był wynikiem uruchomienia bloku biomasowego, który w zeszłym roku, na skutek niekorzystnych warunków rynkowych nie produkował energii. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej z produkcji własnej zmniejszył się z 4,26 TWh do 2,90 TWh, a wolumen sprzedaży energii z obrotu zmniejszył się z 1,39 TWh do 1,37 TWh – dodano.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro znowu w górę. EUR/USD testuje 1,1800
Następny artykułPolska gospodarka w sierpniu na wysokim pułapie
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here