Naga MarketsDubaj dał się już poznać na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci jako przykład sukcesu, zbudowanego pierwotnie na zyskach ze sprzedaży ropy naftowej wydobywanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, następnie jako jedno z najważniejszych centrów biznesowych świata, hub dla transportu pasażerskiego oraz towarowego, a także lider w rozbudowie infrastruktury biznesowej, turystycznej oraz transportowej. Obecnie przychody z “czarnego złota” stanowią mniej niż 5% wpływów do budżetu najbogatszego emiratu. Dubaj jest też przykładem na to, jak można przestawić się z gospodarki opartej na surowcach naturalnych na bycie m.in. liderem w światowych finansach. Wszystko wskazuje na to, iż obecnie przyszła kolej na technologię blockchain – tym razem na usługach branży prawniczej.

Dubaj a nowo powstająca branża LegalTech

Dubaj ma stać się pionierem w zakresie LegalTech – czyli nowych technologii wykorzystywanych w dziedzinie szeroko pojętego prawa. Jest to dalszy krok w kontekście projektu „Sądy Przyszłości” (Courts of the Future – COF), który wystartował we wrześniu 2017 roku. Skupia on wokół siebie zespół ekspertów oraz specjalistów z prawa, gospodarki globalnej oraz innych dziedzin, którzy mają za zadanie określić przyszłe wyzwania dla nowoczesnych sądów oraz w jaki sposób będą mogły one odegrać swoją rolę. Inicjatywa wybiega daleko w przyszłość i swym zakresem obejmuje na przykład rozstrzyganie sporów w zakresie odpowiedzialności za decyzje podjęte przez urządzenia i oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI) oraz roboty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Blockchain brakującym ogniwem w rewolucji Internetu Rzeczy

forex sliderCOF zajmuje się także kwestiami prawnymi z takich obszarów jak pojazdy autonomiczne (autonomous vehicles, zwanych także driverless vehicles), technologia blockchain (w tym ataki hackerskie, przypadki naruszenie zaufania, ubezpieczenia oparte na technologii rozproszonego rejestru (Distributed Ledger Technology – DLT), systemy w ramach bezzałogowych statków powietrznych (Unmanned Aircraft Systems – UAS) oraz prawo własności intelektualnej w kontekście urządzeń do drukowania w 3D. Działania COF nadzoruje Fundacja Dubai Future Foundation, której dyrektor zarządzający (CEO), Abdulla bin Touq, w następujący sposób opisał działania kierowanej przez siebie organizacji:

“Dubaj staje się swego rodzaju światowym laboratorium, w którym testuje się dopiero co wschodzące technologie. Kluczową dla nas kwestią jest rozpoczęcie prac na ramami regulacyjnymi oraz systemem ochrony wspierających te technologie oraz sukces podmiotów, które pracują nad ich rozwojem.”

Zobacz również: Boeing połączy Blockchain ze sztuczną inteligencją

Najnowsza inicjatywna

Przedstawiciele Międzynarodowego Centrum Finansowego w Dubaju (Dubai International Financial Center – DIFC) w dniu 30 lipca podali do wiadomości publicznej informację o utworzeniu partnerstwa ze Smart Dubai (projektem, który ma na celu wspieranie sprawnego wdrażania najnowszych rozwiązań technologicznych w procesie sprawowania rządów, zarządzania w biznesie oraz w gospodarce), w zakresie zastosowania technologii blockchain przy weryfikacji orzeczeń transgranicznych, w tym wyroków obejmujących różne jurysdykcje. Wspomniane partnerstwo ma szansę stać się kamienie węgielnym dla pierwszego na świecie systemu sądownictwa wykorzystującego DLT do sprawnego obiegu oraz weryfikowania informacji.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

DIFC jest mieszczącym się na obszarze 110 hektarów ustanowioną w 2004 roku specjalną strefą ekonomiczną, która jest także globalnym centrum finansowym na Bliski Wschód, Afrykę oraz Azję Południową. Posiada niezależnie działające organy regulacyjne, swój system podatkowy oraz prawny – funkcjonujący odrębnie od systemu obowiązującego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przez to, że jest znaczącym centrum finansowo-biznesowym, jest także domem dla wielonarodowościowej społeczności specjalistów oraz ekspertów, a także jednym z najbardziej przyjaznych dla biznesu obszarów na świecie.

Dubaj jako przyszły lider w zakresie globalnych innowacji prawnych

System ma wzorować się na działaniu inteligentnych kontraktów (smart contracts), w tym na tym jak radzą sobie one z niuansami, których rozpracowanie wymagałoby dostępu do rozległych zasobów ludzkich, wyjątkami oraz zawiłymi warunkami np umów. Według Amny Al. Owais – dyrektora zarządzającego ds. sądownictwa oraz sekretarza w DIFC, sądy w swojej nowej odsłonie mają być traktowane jako rodzaj usługi na podbudowie najnowszych technologii oraz sieci porozumień oraz partnerstw. Zaś poprzez włączenie rozwiązań blockchainowych, Dubaj ma stać się liderem w dziedzinie LegalTech oraz globalnych innowacji w wymiarze sprawiedliwości.

Docelowo w dłuższej perspektywie czasowej ma powstać system sadownictwa oparty na technologii blockchain, której zadaniem będzie najogólniej rzecz ujmując wzmocnienie skuteczności całego dubajskiego systemu prawnego, w tym usprawnienie procedur sądowych, ograniczenie biurokracji m.in. w postaci dublowania tych samych lub podobnych dokumentów. W zakresie kompetencji sądów będzie rozstrzyganie spraw z zakresu prawa cywilnego oraz handlowego, w tym międzynarodowych transakcji, egzekwowania należności oraz sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Ten ambitny projekt wspiera rozbudowana sieć grup zadaniowych (task forces) oraz specjalistów w zakresie nowych technologii, których zadaniem jest uczynienie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich światowego lidera w zakresie najnowszych rozwiązań z sektora cyfrowego.

Wizja Dubaju jako najszczęśliwszego miasta na świecie

Sheik_Mohammed_bin Rashid Al Maktoum, żródło: www.commons.wikimedia.org

Opisane powyżej działania wpisują się w wizję dla Dubaju, która przyświeca Muhammadowi ibn Raszid Al Maktum, emirowi Dubaju, pełniącemu także funkcję premiera oraz wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, uważanego za jedną z najbogatszych osób na świecie. Do tej pory wniósł on znaczący wkład w rozwój Dubaju, przyczyniając się do tego, że jest on obecnie jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata i liderem gospodarczym regionu. Marzeniem emira jest uczynienie z Dubaju najszczęśliwszego miasta na świecie I choć według tegorocznego zestawienia najszczęśliwszych krajów na świecie opracowanego przez Światowe Forum Gospodarcze (World Economic Forum – WEC), Zjednoczone Emiraty Arabskie jako całość znajdują się na 20 pozycji (wyprzedzają je m.in. kraje skandynawskie, Kanada, Australia czy Niemcy), gdyby ocenić Dubaj jako niezależną jednostkę, najpewniej uplasowałby się na wyższym miejscu.

Jak można pogodzić różne kawałki układanki

Dubaj jest przykładem na to, jak można dopasować w spójną całość położenie geograficzne, zaplecze gospodarcze, infrastrukturalne oraz (obecnie w coraz mniejszym stopniu) dochody ze sprzedaży surowców naturalnych, a także najlepszych specjalistów celujących w innowacyjności – by stać się wzorem do naśladowania dla wschodzących gospodarek na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here