Naga Markets
Kryptowaluty vs drukarki Fed, które przestały robić BRRRRR
Drukarki Fed robią brrrrr. Źródło: YouTube

Zgodnie z oczekiwaniami analityków z początku bieżącego roku, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) rozpoczyna proces ograniczania swojego bilansu o wartości 9 bilionów dolarów, który w ostatnich latach spuchł do niebotycznych rozmiarów. Oznacza to, że bank wyłącza dolarowe drukarki i przestanie wypuszczać na rynek nadpodaż w postaci pustego pieniądza. Inwestorzy zastanawiają się, co oznacza to dla rynku kryptowalut, który bardzo silnie korzystał na ostatnich 2 latach niemal nieograniczonego dodruku.

Okres „Money printer go BRRRRR” dobiega końca, Fed wyłączy swoje drukarki

Analitycy giełd i firm kryptowalutowych prezentują sprzeczne opinie na temat tego, czy proces zacieśniania ilościowego (z ang. Quantitative Tightening, QT), który rozpoczął się 1 czerwca, zakończy dekadę bezprecedensowego wzrostu na rynkach kryptowalut.W dużym uproszczeniu QT można uznać za przeciwieństwo Quantitative Easing (QE) lub drukowania pieniędzy, które Fed prowadzi od początku pandemii Covid-19 w 2020 roku. W warunkach QE kreuje się i rozprowadza więcej pieniędzy, podczas gdy Fed dodaje do swojego bilansu obligacje i inne instrumenty skarbowe.

Fed planuje zmniejszać swój bilans o 47,5 mld dolarów miesięcznie przez najbliższe trzy miesiące. We wrześniu tego roku planuje redukcję o 95 mld dolarów. Docelowo, do końca 2023 r., bilans ma zostać zmniejszony o 7,6 bln dolarów.

Analitycy dużych instytucji finansowych, w tym Danske Banku przewidywali, że „drukarki Fed przestaną robić brrrrr” już w styczniu zakładając co najmniej 4 podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Kurs dolara wróci na pandemiczne szczyty. USD/PLN po 4,30 zł
Drukara Fed robi brrrr. Źródło: https://brrr.money

Tom Matthews, kierownik ds. komunikacji australijskiej giełdy kryptowalutowej Swyftx, uważa, że QT może mieć negatywny wpływ na rynki.

– Jest bardzo możliwe, że możesz po prostu zobaczyć wzrost w kapitalizacji rynkowej lekko przycięty. Fed pozbywa się aktywów mocniej i szybciej niż wielu analityków się spodziewało i trudno sobie wyobrazić, że nie będzie to miało jakiegoś wpływu na nastroje inwestorów na rynkach – komentował.

AVA Trade

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy

Drukarki umocniły kryptowaluty. Co teraz czeka Bitcoina i jego pochodne?

Zainicjowany w marcu 2020 roku program QE miał ogromny wpływ na rynek kryptowalut. Dane CoinGecko pokazują, że kapitalizacja rynku kryptowalutowego słabła w 2019 r. i na początku 2020 r., ale pod koniec marca 2020 r. rozpoczął się dynamiczny rynek byka, gdy dodruk osiągnął niemal nielimitowany poziom. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła ze 162 dol. w dniu 23 marca 2020 r. do najwyższego poziomu wynoszącego nieco ponad 3 bln dol. w listopadzie ubiegłego roku.

W tym samym czasie bilans Fed zwiększył się ponad dwukrotnie, z 4,17 bln w dniu 1 stycznia 2020 r. do 8,95 bln w dniu 1 czerwca 2022 r. Jest to najszybsze tempo wzrostu od czasu ostatniego globalnego kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2007 roku.

Jak zauważa na Twitterze profil CryptoWhale, rynek kryptowalut nigdy nie zyskiwał gdy Fed zacieśniał swoją politykę. Właśnie dlatego wieloryby w ostatnim czasie dokonywały dystrybucji swoich monet, a potencjalne załamanie może być nieuniknione

Dyrektor generalny deVere Group Nigel Green uważa, że reakcje rynku na QT będą minimalne, ponieważ “jest to już wycenione”. Green powiedział, że może wystąpić “odruchowa reakcja rynków” z powodu nieoczekiwanej szybkości, z jaką QT jest rozwijany, ale postrzega to jako chwilowe zachwianie. “Co więcej, spodziewamy się, że rynek wkrótce odbije się od dna, co oznacza, że inwestorzy powinni pozycjonować portfele, aby wykorzystać ten fakt”.

Wzrost płac wśród amerykańskich pracowników, szczególnie w branży hotelarsko-gastronomicznej, już został zaobserwowany, ponieważ popyt na siłę roboczą pozostaje wysoki. Zakładając, że płace utrzymają się na wysokim poziomie przez cały okres QT, Stany Zjednoczone mogą wyjść ze spowolnienia gospodarczego z mniejszymi nierównościami dochodowymi. Serwis analityczny Economiser wyjaśnił w tweecie z 31 maja, że jeśli ludzie będą mieli więcej gotówki w kieszeniach dzięki wyższym zarobkom, “rynek kryptowalut może ostatecznie skorzystać” na QT.

Matthews z firmy Swyftx dodał, że podczas gdy rynki doświadczają ostatnio zwiększonej zmienności, Bitcoin (BTC) może na tym skorzystać, ponieważ obecnie demonstruje swoją pozycję jako aktywo benchmarkowe. Zauważył, że dominacja Bitcoina wynosi obecnie około 47%, co stanowi wzrost o osiem punktów procentowych od początku 2022 roku.

– Można to interpretować na różne sposoby. Sugeruje to, że uczestnicy rynku starają się zaparkować wartość w Bitcoinie, co oznacza, że możemy być świadkami kontynuacji trendu słabości na rynkach altcoinów, jeśli obecne warunki rynkowe będą się utrzymywać – podsumował.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs funta zachowuje się jak “waluta wschodząca”, ostrzega BofA
Następny artykułMacie już swoje Terra 2.0? Giełda Binance zakończyła wstępną fazę airdropu
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here