Naga MarketsOstatni tydzień stycznia na warszawskiej GPW to przede wszystkim dalsze uspokojenie nastrojów związanych z uwolnieniem kursu franka i wpływem tego wydarzenia na polski sektor bankowy. Pojawiają się różne pomysły pomocy frankowym kredytobiorcom. Łącznie z możliwością przymusowego przewalutowania kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu lub przynajmniej po kursie sprzed kryzysu. Na szczęście rząd zachowuje zdrowy rozsądek i wyklucza takie możliwości dzięki czemu banki nie poniosą ogromnych kosztów.
Przejdźmy do statystyk, które najlepiej pokażą, co działo się w ubiegłym tygodniu.

Tydzień 5:
•    Zmiana punktowa:  +13.80
•    Zmiana procentowa: +0.55%
•    Obroty: 3.74 mld zł
•    Zakres wahań: 44.39

Te artykuły również Cię zainteresują
Przyglądając się danym widzimy ponad pół procentowy wzrost. Niby nic wielkiego, jednak kiedy zestawimy to z zmianą np. na S&P500, który spadł ponad 2.5% można trochę bardziej optymistycznie spoglądać na dalsze perspektywy dla naszego rynku. Jeśli chodzi o WIG30 mieliśmy też troszkę wyższe obroty niż w poprzednim tygodniu, co niewątpliwie jest kolejnym plusem dla byków.

2015.02.01_WIG30_W1
WIG30 – wykres tygodniowy

Spoglądając na wykres tygodniowy można odnieść wrażenie, że znajdujemy się już bezpośrednio przy oporze. I oczywiście jest to fakt, jednak należy pamiętać o tym, że musimy znaleźć się wyżej w cenach zamknięcia, czyli w najbliższy piątek o godzinie 17 i dopiero taki układ mocniej wspierałby kupujących.

2015.02.01_WIG30_D1
WIG30 – wykres dzienny

Na wykresie dziennym trochę lepiej widzimy położenie oporu, o którym wspomniałem. Widać tu też, że nawet jeśli byki go pokonają to momentalnie znajdą się bezpośrednio pod linią bessy zapoczątkowanej w wrześniu ubiegłego roku. Dopiero wybicie tych poziomów w górę mogłoby na trwale odmienić tendencję.

Czynnikiem wspierającym zachowanie się GPW w ubiegłym tygodniu był niewątpliwie frank szwajcarski. Tracił on na wartości nie tylko w stosunku do euro jak i amerykańskiego dolara, ale również i do polskiego złotego.

2015.02.01_EURCHF_D1
EUR/CHF – wykres dzienny

Oczywiście jest jeszcze przestrzeń do dalszego odreagowania, które mogłoby doprowadzić do trwałego obniżenia wartości szwajcarskiej waluty poniżej 4 PLN.

Autorem artykułu jest Wojciech Szarek, autor bloga: https://www.wszarek24.blogspot.com/Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here