Naga Markets

Drugi lockdown w UK rozważany przez brytyjski rząd i premiera JohnsonaPremier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, stwierdził, że choć nie chce kolejnego ogólnokrajowego lockdownu, to prawdopodobnie nowe restrykcje będą konieczne, aby powstrzymać potencjalną drugą falę pandemii koronawirusa.

  • W piątek brytyjski rząd debatował nad potencjalnymi planami walki nad drugą falą pandemii
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 w Wielkiej Brytanii przekroczyła 385 tys. osób
  • Kurs funta (GBP/USD) obronił w piątek wsparcie na 1,29000 dol.

Drugi lockdown w UK jest prawdopodobny

Jak podaje Reuters, rząd Wielkiej Brytanii w piątek debatował nad ewentualnym wprowadzeniem drugiego w tym roku państwowego lockdownu, po tym jak liczba nowych dziennych przypadków COVID-19 ponownie zaczyna przekraczać 4 tys. Oficjalne dane mówią o nowych 4322 przypadkach w ten piątek, co jest najgorszym wynikiem od 8 maja.Kraj mierzy się z istotnym problemem w sektorze służby zdrowia, a zgłoszenia do szpitali już zaczynają istotnie wzrastać. Nowe ogniska choroby pojawiły się w północnej Anglii i Londynie. Premier Boris Johnson przypisuje taki wzrost zachorowań początkowi drugiej fali pandemii, która była niemożliwa do zatrzymania.

– Widzimy teraz nadchodzącą drugą falę. Niestety, czego się obawiam, jest ona nieunikniona w naszym kraju. – stwierdził Johnson.

Zapytany o to, czy spodziewa się lockdownu na terenie całej Wielkiej Brytanii czy raczej tylko lokalnie wprowadzonych restrykcji, premier UK odpowiedział:

Nie chcę żadnego drugiego lockdownu – zaznaczył Johnson.

– Jeśli spojrzymy na to co się dzieje wokół, należy się dobrze zastanowić czy warto podejmować kolejne kroki oprócz “reguły sześciu”, którą wprowadziliśmy w poniedziałek – stwierdził premier UK odnosząc się do reguły, która zabrania spotkań większej liczby osób niż sześć.

Sytuacja Wielka Brytanii, choć zdawała się korzystna na początku lipca, znacznie się pogorszyła, a kraj jest obecnie piąty w rankingu największej liczby śmierci z powodu COVID-19, tuż za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

XTB

Zobacz również: Osłabienie dolara spowoduje przesunięcie pieniędzy z rynków rozwiniętych do rozwijających się – uważa prezes zarządu Superfund TFI

Plus500

Kurs funta (GBP/USD) kończy tydzień nad 1,29000

Kurs funta względem dolara zakończył ten tydzień nieco powyżej wsparcia na 1,29000 dol., choć jeszcze na początku piątkowej sesji walczył z oporem na 1,30000 dol.

Drugi lockdown w UK rozważany przez brytyjski rząd i premiera Johnsona
Notowania kurs funta względem dolara. Źródło: tradingview.com

Ten poziom oporu nie został pokonany mimo prób w trzech ostatnich dniach, ale należy zaznaczyć, że w tych dniach pomogło także wsparcie w zakresie 1,28600 – 1,29000 dol.

Tydzień notowań od 14 września do 18 września okazał się korzystny dla kursu funta, który zyskał w jego trakcie 0,93%.

Kurs GBP jeszcze w poniedziałek był na półtoramiesięcznych minimach na 1,27622 dol., do których zszedł po mocnej obniżce rozpoczętej z tegorocznych maksimów osiąganych na początku września na 1,34832 dol.

Obecnie kluczowym dla dalszej zwyżki oporem jest 1,30000 dol., a wsparciem 1,29000. Wykres zdaje się także rysować formacje chorągiewki, co widać w interwale H4, zatem rozstrzygnięcie dla dalszego zachowania kursu może przyjść już na początku przyszłego tygodnia. Wybicie z formacji może wskazać przyszłe zachowanie notowań pary.

Drugi lockdown w UK rozważany przez brytyjski rząd i premiera Johnsona
Notowania kurs funta względem dolara w interwale H4. Źródło: tradingview.com

Oscylator RSI o wartości około 43 pkt. sugeruje, że jest jeszcze paliwo zarówno dla realizacji scenariusza wzrostowego, jak i spadkowego.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>1 KOMENTARZ

  1. Pojebancy tyle mozna powiedziec sieja panike nic wiecej…gdzie ten swiat zmierza. Od tych pieniedzy w glowach im sie pierdoli i tyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here