Naga Markets

Droga z płyt – najważniejsze informacjePłyty drogowe wykorzystywane są przede wszystkim do układania dróg dojazdowych i tymczasowych. Ich budowa zwykle nie jest zadaniem trudnym – zwłaszcza dla doświadczonych realizatorów. O czym jednak powinni pamiętać właściciele działek, którzy samodzielnie planują ułożyć drogę dojazdową do swojej posesji? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Jakie płyty do budowy drogi wybrać?

Pierwszym tematem, który warto rozważyć, jest typ płyt drogowych. Wybierać można z przynajmniej kilku opcji: płyty drogowe betonowe i żelbetowe, gumowe oraz wykonane z tworzywa – zwane też plastikowymi. Czym różnią się one między sobą?

Płyty betonowe i żelbetowe (czyli w skrócie: betonowe dodatkowo wzmocnione) to najbardziej znany rodzaj płyt. Wielu osobom ich wykorzystanie kojarzy się z solidnie wykonaną pracą i ułożeniem drogi, z której będzie można korzystać przez lata. Jednak warto pamiętać, że płyty betonowe są bardzo ciężkie – ich waga przekracza zazwyczaj kilka ton! Z tego powodu zarówno ich transport, jak i ułożenie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. A to generuje dodatkowe koszty. Co więcej, beton z czasem, pod wpływem działania czynników atmosferycznych, może wykruszać się, a powierzchnia drogi – stawać coraz bardziej nierówna.

Płyty gumowe są lżejsze od betonowych, choć ich ułożenie nadal wymaga wykorzystania ciężkiego sprzętu. Nie ulegają też łatwo uszkodzeniom, a ich powierzchnia przez długi czas pozostaje dokładnie taka sama, jak w dniu montażu. Wadą tych płyt jest jednak to, że gumowa powierzchnia, pod wpływem mrozu staje się śliska. Jazda po niej nie należy wówczas do bezpiecznych!

Płyty plastikowe (takie jak te oferowane przez roadsystem) to najbardziej nowoczesne rozwiązanie. Takie płyty są lekkie, a ich ułożeniem może zająć się już 2-osobowy zespół monterów. Ułożenie drogi jest bardzo łatwe, szybkie i co najważniejsze – tanie. Co więcej, płyty z tworzywa sztucznego są odporne na działanie czynników atmosferycznych i równie wytrzymałe, jak płyty betonowe. Dzięki specjalnym wypustkom ich nawierzchnia nie staje się śliska pod wpływem mrozu lub błota. Wadą tego rodzaju płyt jest natomiast mniejsza dostępność.

Szerokość drogi tymczasowej i dojazdowej

Kiedy budowana jest droga dojazdowa do posesji, znaczenie ma nie tylko materiał, z jakiego powstanie, ale też zadbanie o inne parametry. Jak szeroka powinna być droga dojazdowa z płyt? Jeśli będzie ona przeznaczona jedynie do ruchu pojazdów, jej szerokość nie może być mniejsza niż 3 metry. Jeśli natomiast drogą mają poruszać się również piesi, konieczne jest dalsze jej poszerzenie tak, aby finalnie droga miała minimum 5 metrów.

Wspomniane wartości określone zostały w przepisach prawa – dokładnie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warto o nich pamiętać, aby uniknąć konieczności przebudowy już ułożonej drogi z płyt w sytuacji, gdy okaże się ona zbyt wąska.

Przed rozpoczęciem układania płyt drogowych

Zanim płyty drogowe zostaną ułożone, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Co to oznacza? Układanie większości płyt będzie możliwe dopiero na specjalnie przygotowanej podbudowie. Najpierw więc trzeba będzie usunąć wierzchnią warstwę ziemi i humusu, a potem utwardzić podłoże. Dopiero wówczas można zająć się układaniem płyt betonowych lub gumowych.

XTB

W przypadku płyt z tworzywa sztucznego sprawa jest o wiele prostsza. Stworzenie klasycznej podbudowy (a tym samym mocna ingerencja w teren) nie jest niezbędne. Wystarczy zdjąć humus i lekko wyrównać wierzchnią warstwę ziemi. Potem śmiało można już układać płyty drogowe. Dzięki temu do budowy drogi nie trzeba angażować fachowców. Większość właścicieli działek niewielkie kawałki drogi z płyt plastikowych będzie w stanie ułożyć samodzielnie. A to wiąże się ze sporymi oszczędnościami! Warto także wiedzieć, że kiedy droga z płyt plastikowych przestanie być potrzebna, szybko można ją zdemontować. Wszystkie elementy nadadzą się do ponownego wykorzystania!

Budowa drogi z płyt, zależnie od zastosowanych do tego celu materiałów, może przebiegać w różny sposób. Przed rozpoczęciem inwestycji dobrze jest więc poznać wszystkie możliwości, aby wybrać tę najprostszą i ostatecznie najtańszą.

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRobert Kiyosaki wskazuje cel spadków Bitcoina. „Świetna okazja, by kupić więcej BTC”
Następny artykułIle kosztuje euro 14.11.2022? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here