Naga Marketspuzzle, dopasowanie, ComparicDefinicja DRAWDOWN

Jest to miara spadku od osiągniętego szczytu. Poziom drawdown jest niezwykle istotny dla inwestorów. Po opracowaniu strategii inwestycyjnej weryfikuje się ją na danych historycznych oraz sprawdza głębokość spadków. Po przeprowadzeniu takich badań i wyrysowaniu krzywej kapitału analizuje się jakość opracowanej strategii inwestycyjnej. Skokowe wahania krzywej kapitału czyli krótkotrwałe mocne spadki, są bardzo niepożądane. Najlepszy system inwestycyjny będzie się charakteryzował możliwie najbardziej spokojnie wznoszącą się linią wzrostową.

Przykładowe wykresy dwóch różnych systemów przedstawiłem na poniższych rysunkach.

Rysunek 1:
drawdown-rys1

System przedstawiony na rysunku 1 osiągnął rewelacyjną stopę zwrotu dając zarobić inwestorowi 250% w ciągu roku. Jednak drawdown jaki pojawił się w początkowej fazie mógł spowodować porzucenie przez inwestora tego systemu. System z zysku niespełna +200% w pierwszych miesiącach doprowadził do oddania całego zarobku oraz straty na własnym kapitale (wykres poniżej czerwonej linii). Psychika człowieka mogłaby tego nie wytrzymać i przed pojawieniem się bardzo zyskownego okresu inwestor mógłby porzucić ten system kończąc ze stratą. Druga rzecz negatywna na tym wykresie, są to za bardzo pionowe ruchy, zarówno wzrostowe jak i spadkowe. Może to być spowodowane zbyt dużą otwieraną pozycją w stosunku do posiadanego kapitału. Również może to oznaczać pojedynczą udaną transakcję, która nie wiadomo czy się powtórzy, a system został zoptymalizowany właśnie pod nią.


BIORĘ UDZIAŁ


Rysunek 2:

drawdown-rys2

Drugi inwestora zarobił mniej bo “jedynie” 105%. Jednak taki przebieg krzywej kapitału wskazuje na wielki komfort inwestora w trakcie tradingu. Linia lekko wznosząca z bardzo małym drawdown-em. Kapitał w żadnym momencie nie był zagrożony. Nie ma tutaj zbyt pionowych linii ani wzrostowych ani spadkowych. Pomimo gorszego efektu w postaci ostatecznego rocznego zysku to inwestor, którego przebieg krzywej kapitału przedstawia rysunek 2 posiada lepszy system i będzie mógł z większym prawdopodobieństwem uzyskać podobne wyniki w przyszłości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here