Naga MarketsTakich nerwów na początku roku na światowych giełdach nie pamiętają najstarsi górale. Perspektywa normalizacji polityki pieniężnej przez bank centralny USA, która w konsekwencji zawsze prowadziła do końca hossy na amerykańskiej giełdzie napawa lękiem inwestorów. Tak wiele światowych giełd jest powiązanych z amerykańską, że jak głosi przysłowie “gdy Wall Street kicha, to światowe indeksy wycierają nosy”.

O zbliżającym się okresie podnoszenia stóp procentowych w USA wiadomo było od dawna, ale w nowym roku skumulowało się dużo więcej zagrożeń. Najważniejszym czynnikiem jest chińska giełda. Chiński rząd w sierpniu zeszłego roku powstrzymał krach na chińskiej giełdzie zakazem krótkiej sprzedaży oraz zakazem zbywania walorów przez podmioty znaczące.
To spowodowało, że tylko mali gracze mogli sprzedawać akcje. Odbicie, które trwało do końca grudnia nagle skończyło się z nowym rokiem kiedy to chiński indeks SSE COMP runął -6,86%. Po próbie dwudniowej próbie odbicia czwartkowa sesja w Chinach zakończyła się po 15 minutach gdy indeks SSE odnotował wynik -7,04%. Giełda wyprzedza realną gospodarkę i kolejne dane makro publikowane z Chin potwierdzają, że ta gigantyczna gospodarka zwalnia. Dochodzą zagrożenia związane z państwem ISIS oraz Koreą Północną i otrzymujemy doskonały scenariusz na rynkowy krach.

Od początku roku główne światowe indeksy giełdowe tracą już średnio po ponad 5%. Niemiecki DAX -8%, angielski FTSE100 -5,3%, francuski CAC40 -6,1%, japoński NIKKEI225 -6,6%, chiński SSE Comp -11%, amerykański S&P500 future -4,62%. Pozytywem może być fakt, że te wydarzenia doprowadzą do zwolnienia tempa w dochodzeniu do normalnych stóp procentowych w USA. Gołębie sygnały płynące ze strony FED, są w stanie odwrócić sentyment na rynkach i o to rozpocznie się teraz gra. Szefowa FED Janet Yellen dała się poznać jako osoba nie lubiąca zaskakiwać rynków, więc obecnie oczekiwane są jasne deklaracje odnośnie dalszej polityki pieniężnej i tempa zmian stóp procentowych w USA.

Broker FXGrow umożliwia otwieranie pozycji krótkich (na spadek), na wszystkich wymienionych indeksach.

Dramatyczny początek roku na wykresie EURO STOXX 50 (indeks grupujący 50 największych spółek Europy), który spadł od początku roku -7,7%:

Wykres EURO STOXX 50
Wykres EURO STOXX 50


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here