Naga MarketsUkraine-on-fireW środę rano ze swojego stanowiska zrezygnował ukraiński minister gospodarki – Aivaras Abromavicius. Jego odejście mogłoby zostać niezauważone przez światowe media, gdyby nie dramatyczne i mocno krytyczne oświadczenie opublikowane na stronie internetowej ministerstwa.


Osobom mającym kontakt z naszymi sąsiadami może rzucić się w oczy niezbyt ukraińskie nazwisko byłego już ministra. To dlatego, że Aivaras Abromavicius pochodzi z innego sąsiadującego z Polską kraju – Litwy. 40-letni finansista i polityk pełnił funkcję ministra gospodarki od grudnia 2014 roku. W swoim niedługim życiu zdążył studiować i pracować w Estonii, USA, Szwecji, Rosji, aż wreszcie przyjął ukraińskie obywatelstwo, by móc pełnić swoją funkcję w rządzie Poroszenki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oto najbardziej gorzkie fragmenty opublikowanego oświadczenia:

“Stało się jasne, że wszelkie próby dokonania reform systemowych będą blokowane.”

“To coś więcej niż tylko brak wsparcia czy inicjatywy polityków. Są to konkretne działania mające na celu sparaliżowanie naszych wysiłków na rzecz reform, od nagłego odebrania mi ochrony po próbę wciśnięcia osób “z zewnątrz” do mojego zespołu bądź na wysokie stanowiska w przedsiębiorstwach należących do państwa.”

“Im bardziej radykalne działania podejmowaliśmy, im głębsze były nasze reformy, im większy nasz progres, tym więcej presji musieliśmy znosić. Zrozumieliśmy, jak walczyć z oporem starego systemu. Szybko okazało się, że “młode wilki” są jeszcze gorsze.”

“Ani ja, ani nikt z mojego zespołu nie wyraziliśmy chęci żeby służyć jako przykrywka dla korupcji bądź stać się maskotkami tych, którzy chcą przejąć kontrolę nad przepływami pieniężnymi państwa (jak to miało miejsce w starym systemie). Nie mam ochoty jechać do Davos i zachwalać nasze sukcesy przed międzynarodowymi inwestorami i partnerami, gdy w tym samym czasie za naszymi plecami niektóre osoby chcą realizować własne interesy.”

“Ci ludzie nie są anonimowi. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na jedno nazwisko. Igor Kononenko. Mimo iż reprezentuje on partię która nominowała mnie na ministra, ostatnio szczególnie próbował pogrzebać nasze wysiłki.”

“Jestem ukraińskim patriotą. Żyję tu, tak jak i moja rodzina. Głęboko troszczę się o ten kraj. Zrobiliśmy wiele, ale punkt bez odwrotu nadal jest przed nami. Złe siły wciąż chcą starego porządku. Pozwólcie nam pozbyć się tych, którzy bezwstydnie niweczą ukraińską gospodarkę na kwotę idącą w miliardy. Nie ma miejsca dla tych osób w ukraińskiej polityce i ukraińskim rządzie.”

Pełne oświadczenie po angielsku przeczytacie tutaj.

hrywna
Hrywna w porównaniu do złotówki w ciągu ostatnich pięciu lat straciła prawie dwie trzecie wartości


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here