Naga MarketsPrezes EBC,. Mario Draghi
Mario Draghi, EBC

Przedpołudniowa paczka danych dotycząca Niemiec i gospodarki strefy euro w połączeniu z wystąpieniem prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Mario Draghiego, spowodowała, że kurs euro osłabiał się w stosunku do dolara, testując najniższe poziomy od początku miesiąca. Draghi zapowiadał między innymi chęć luzowania polityki pieniężnej banku, co wywołało umocnienie rynku akcyjnego oraz wyraźną deprecjację wspólnej waluty.


Luzowanie ilościowe jest brane pod uwagę przez EBC. Gołębi Mario Draghi

Euro znalazło się ponownie pod presją podażową w związku z dzisiejszymi wypowiedziami Mario Draghiego podczas konferencji w Sintrze: Draghi powiedział, że jeśli perspektywy się nie poprawią, dodatkowe działania będą konieczne, a dalsze obniżki stóp procentowych są jednym z narzędzi. Dodał, że wciąż jest przestrzeń do rozszerzenia programu skupu aktywów (QE), a ograniczenia programu są specyficzne dla nieprzewidzianych okoliczności, jakie mogłyby nastąpić (a zatem nie chodzi o ograniczenia prawne). Ryzykiem dnia był gołębi wydźwięk wystąpienia Draghiego i wydaje się, że tym razem Draghi spełnił oczekiwania” – komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

W związku z wypowiedziami prezesa EBC, rynek wycenia obecnie, że cięcie stóp o 10 punktów bazowych może mieć miejsce do grudnia bieżącego roku. Wcześniej natomiast uważano, że taka decyzja zapadnie najwcześniej w marcu przyszłego roku.

Wypowiedź Draghiego wprowadzająca do konferencji w Sintrze pokryła się z publikacją danych z niemieckiej gospodarki dotyczącą nastrojów ekonomicznych ZEW, których wskaźnik osuwał się do poziomu -21,1 pkt. w czerwcu z pułapu -2,1 pkt. Co więcej wskaźnik inflacji konsumenckiej CPI w maju spowalniał do 0,1% w strefie euro (prognoza 0,2% m/m oraz poprzednio 0,7% m/m). Czynniki te dołożyły dodatkową cegiełkę do dosyć wyraźnej reakcji rynku we wtorkowe popołudnie.

Zobacz również: EBC rozważa cięcie stóp i jeszcze więcej QE, uważa następca Mario Draghiego

Kurs euro osuwa się na Forex, zyskują natomiast akcje

W reakcji na słowa Mario Draghiego wyraźnie umacniał się niemiecki DAX, a korzystna reakcja rynku giełdowego miała przełożenie również na WIG20. Dzienne maksima testują również kontrakty terminowe na indeks S&P 500, zrzeszający największe spółki giełdy w Stanach Zjednoczonych.

Na pozytywną koniunkturę nie może liczyć jednak kurs euro, który spada poniżej poziomu 1,12 USD i testuje najniższe poziomu od początku miesiąca. Dalszą deprecjacje na razie blokuje górne ograniczenie kanału spadkowego rysowanego od początku 2019 roku oraz strefa wsparcia wyznaczana na minimach z marca i kwietnia:

kurs euro do dolara EURUSD
Kurs euro do dolara (EUR/USD) Na wykresie dziennym

W przypadku notowań EUR/PLN, wspólna waluta nadal zyskuje do złotówki, ale oddaje jednak większość część przedpołudniowych zysków, utrzymując się w okolicach 4,26 zł.

Rynek czeka na odpowiedź ze strony Rezerwy Federalnej

Dzisiejsze wystąpienie Mario Draghiego jest o tyle ciekawe, że już jutro o godzinie 20:00 rynek pozna odpowiedź Rezerwy Federalnej (FED), która podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Chociaż wycena cięć w czerwcu jest bardzo niska, to inwestorzy czekają na gołębi wydźwięk komunikatu posiedzenia – jeżeli ten okaże się silniejszy od retoryki Draghi’ego, wtedy ostatecznie eurodolar może się umacniać.

“Zaczyna się odliczanie do środowej decyzji FOMC, która może zdefiniować, jakie dla rynków będą kolejne miesiące. Rynek liczy na dużą dawkę gołębiości, ale mocno wykrystalizowane oczekiwania często stają się przeszkodą do jednoznacznej interpretacji przekazu” – dodaje Konrad Białas z TMS.

Zobacz również: Dwie obniżki stóp w 2019 r.? FOMC w centrum uwagitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here