Naga MarketsPoranny komentarz makroW dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym dominują wypowiedzi prezesów banków centralnych. Uwaga rynkowa skupi się przede wszystkim na wystąpieniu Janet Yellen przed amerykańskim kongresem – jest to wydarzenie nie tylko całego tygodnia, ale również miesiąca. Panowie Mario Draghi oraz Stephen Poloz również mogą dostarczyć zmienności wspólnej walucie oraz dolarowi kanadyjskiemu.


Janet Yellen – co dalej z podwyżką stóp procentowych?

Dzisiaj o godzinie 16:00 stanie przed Senacką Komisją Bankową gdzie odczyta wstępne oświadczenie dotyczące gospodarki oraz polityki monetarnej, a następnie odpowiadała będzie na pytania członków wspomnianej Komisji.

Historycznie od słów szefów FED w trakcie przesłuchań w Kongresie bardzo często zależało kształtowanie się przyszłych kursów EUR/USD i innych głównych walorów rynku walutowego. Jutro – niezależnie od jastrzębiego lub gołębiego wydźwięku wypowiedzi – będzie dokładnie tak samo.

Inwestorzy w wypowiedzi Janet Yellen będą szukali jakichkolwiek wskazówek odnośnie podwyżki stóp procentowych. Jako, że półroczny raport FED przed Kongresem różni się silnie od podstawowych narzędzi komunikacji rynkowych możemy spodziewać się trochę większej ilości informacji. Śledzić warto również opinie dotyczące niskiej inflacji oraz sytuacji na rynku zatrudnienia.

Draghi i Poloz

Zanim jednak na mównicy pojawi się Janet Yellen, głos zabierze najpierw Mario Draghi. Prezes EBC będzie występował z okazji oficjalnego przedstawienia nowego banknotu o nominalne 20 euro – impreza organizowana jest przez siedzibę Europejskiego Banku Centralnego znajdującą się we Frankfurcie.

O godzinie 20:00 na Western University pojawi się Stephen Poloz z Banku Kanady – najpierw poprowadzi krótki wykład, a następnie weźmie udział w konferencji prasowej.

Pozostałe wydarzenia dnia

O godzinie 08:00 Niemiecki Urząd Statystyczny publikował wyniki PKB za miniony rok oraz Q4 2014. Wstępne odczyty w przypadku PKB r/r podawały poziom 1.6%, natomiast jeżeli chodzi o kw/kw 0.7% – rewizja nie miała miejsca i utrzymały się na tych samych wartościach. W kalendarzu wtorkowym warto śledzić jeszcze:

  • 09:15 – Szwajcaria – stopa zatrudnienia
  • 10:00 – Polska – bezrobocie
  • 11:00 – Euroland – CPI
  • 11:00 – UK – przesłuchanie w sprawie raportu inflacyjnego
  • 15:45 – USA – łączny indeks PMI według Markit
  • 15:45 – USA – PMI dla usług według Markit
  • 16:00 – USA – zaufanie konsumentów
  • W nocy poznamy natomiast PMI przemysłowe Chin według HSBC.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here