Naga Marketsmario draghi na tle symbolu euroW ubiegły czwartek, Mario Draghi miał swoje ostatnie wystąpienie dotyczące polityki monetarnej w roli prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Przez dwie kadencje ten włoski urzędnik walczył o zapewnienie stabilności euro. Przed wspólną walutą, perspektywy nie wyglądają jednak optymistycznie.

Podczas konferencji prasowej EBC, Mario Draghi mówił, że ryzyko dotyczące prognoz gospodarczych nadal wygląda spadkowo oraz, że bank zapewnia silne wsparcie gospodarce ze strony polityki pieniężnej. Przypomniał on także o wskaźnikach gospodarczych PMI, które znalazły się na najniższych poziomach od 2012 roku oraz wskazywał na dane zgromadzone przez EBC, które sygnalizują możliwość dalszego pogarszania się stanu gospodarki.

Nie warto kupować euro?

Wspólna waluta straciła ponad 3% w relacji do dolara od początku obecnego. Jednak to nie koniec spadków, uważa czołowy prognostyk Bloomberga, który szacuje, że kurs EURUSD do końca roku osunie się do poziomu 1,07.

Pozytywnej perspektywy dla euro nie widzą także duże fundusze, takie jak State Street Global Advisors, Millennium Global Investments oraz Henderson Rowe z uwagi na trudną sytuację gospodarczą w regionie oraz globalne napięcia handlowe. Gospodarka niemiecka ma kluczowe znaczenie dla Europy, a z kolei Niemcy są zależne od Chin. Napięcia handlowe mają zatem spory wpływ na euro.

Spowolnienie globalnego wzrostu i rosnące obawy o jego postęp również szkodzą niemieckiemu eksportowi, a przy tym faworyzują dolara jako bezpieczną przystań, uważa Rabobank.
– Chociaż porozumienie ws. Brexitu byłoby dobre, perspektywy dla Niemiec nie są wcale tak pozytywne. EBC będzie musiał dalej luzować [politykę monetarną]. Wszystkie te czynniki są negatywne dla euro – powiedziała Jane Foley, szefowa strategii walutowej w Rabobank.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs euro do dolara w okolicach wsparcia przy 1,1070

Z perspektywy technicznej, kurs euro w odniesieniu do dolara osunął się w ubiegłym tygodniu do strefy wsparcia w okolicach 1,1070. Jak widać na wykresie dziennym EURUSD poniżej, poziom ten sprawdzał się już w swej roli, w sierpniu br. Z kolei przez cały wrzesień działał jako opór. Odbicie z obecnych poziomów otwierałoby ponownie drogę do 1,1160 – 1,1179. Alternatywnie, zamknięcie dnia pod 1,1070 odsłoniłoby wsparcie w pobliżu 1,0990 – 1,1000.

Wykres dzienny - kurs euro do dolara EURUSD
Wykres dzienny – kurs euro do dolara EURUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here