Naga MarketsPrezes EBC rozmawiał z redaktorem Bild
Prezes EBC rozmawiał z redaktorem Bild |źródło:www.businessinsider.com

Opublikowany wczoraj wywiad niemieckiej gazety codziennej Bild z prezesem Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghim przeszedł bez echa z powodu zbliżających się decyzji monetarnych trzech banków centralnych. Mimo to, warto przytoczyć kilka ważnych zdań Draghiego wypowiedzianych w trakcie wywiadu, a poruszających tematy obecnej polityki monetarnej EBC, inwestycji i krytyki na jaką narażony jest prezes Banku.


Kai Diekmann, redaktor Bild prowadzący wywiad z prezesem EBC zaczyna rozmowę od krótkiego przypomnienia okoliczności w jakich Mario Draghi obejmował fotel prezesa. Pojawiły się wówczas komentarze ze strony niemieckiej, jakoby Włoch zasiadający na tak ważnym stanowisku wpędzi Europę w spiralę wysokiej inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziś, po czterech latach inflacja nie tylko nie szaleje w strefie euro, ale wszyscy gorączkowo jej poszukują. Na pytanie co poszło nie tak, Mario Draghi odpowiada: Nic. Jedyne czego Niemcy mogą być pewni, to fakt, że EBC czuwa nad stabilnością wartości ich pieniędzy. To z kolei oznacza wzmożoną walkę o powrót stopy inflacji do poziomu około 2%. W tym celu EBC wprowadziło ujemne stopy procentowe, za które Mario Draghi jest szeroko krytykowany w Niemczech. Spytany o niemieckie oszczędności odpowiada: Jesteśmy świadomi obecnej sytuacji oszczędzających. Jednak to nie nasza wina, że stopy znajdują się na takim poziomie. Gdybyśmy w tym momencie zdecydowali się na podwyżkę obowiązującego oprocentowania, ruch ten zakończyłby się silną deflacją, wzrostem bezrobocia i recesją.

Draghi przypomina sytuację w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie oszczędzający na swoje emerytury musieli zmagać się z siedmioletnim okresem zerowych stóp procentowych. Pojawiły się inne alternatywy. Pieniądze Amerykanów inwestowane były w produkty inne niż proste, niemieckie lokaty. I przez siedem lat to działało.

Niemcy znani są ze swojego tradycyjnego podejścia do inwestowania. Z przytoczonych w rozmowie wyliczeń wynika, że średnia roczna stopa zwrotu z kapitału niemieckiego gospodarstwa domowego sięga zaledwie 2%. Książeczki oszczędnościowe i bankowość spółdzielcza są niezwykle popularne za naszą zachodnią granicą. Nic dziwnego więc, że obecnie trzymający tekę ministra finansów Wolfgang Schäuble należy do najbardziej gorliwych krytyków obecnej polityki ultraniskich stóp procentowych EBC.

Nie przejmuję się tym. Nie biorę do siebie niczego co związane jest z moją pracą – stwierdza Draghi zapytany o fakt niechęci Schäuble’a pomimo wcześniejszej ich przyjaźni. Należy pamiętać o jednym – EBC działa w granicach prawa, nie zachcianek polityków. To normalne, że nasze działania są komentowane przez polityków, szaleństwem byłoby jednak gdybyśmy się ich słuchali – kontynuuje prezes EBC.

Dodatkowo, Mario Draghi głęboko wierzy, że każdy na jego stanowisku postąpiłby tak samo. Zapytany o coraz głośniejsze komentarze dotyczące wyboru na kolejną kadencję prezesa EBC człowieka z Niemiec odpowiada: To że jestem Włochem nic nie zmienia. Co by uległo zmianie gdyby na fotelu zasiadał ktoś inny? Zupełnie nic. Prezes EBC musiał zadziałać podobnie jak inne duże banki centralne na świecie.

Nasza polityka działa. Jednak działa ona powoli i potrzebna jest cierpliwość by zobaczyć w pełni efekty wprowadzonych przez nas zmian. Czas jest konieczny, ponieważ obecne problemy Europy są najgorszymi od czasów drugiej Wojny Światowej – kontynuuje Draghi.

A kiedy możemy liczyć na normalizację polityki EBC? To proste – odpowiada prezes – gdy wzrost gospodarczy będzie postępował, a poziom inflacji ustabilizuje się w pobliżu naszego celu. Niskie stopy dzisiaj prowadzą do podwyżek stóp jutro

Całość wywiadu w języku angielskim dostępna jest na stronie BusinessInsiderConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUSD/CHF przebija istotne wsparcie
Następny artykułRopa w rejonie półrocznego maksimum
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here