Naga Markets„ECB JEST GOTOWY DO DZIAŁANIA” – MÓWI M. DRAGHI W PARYŻU
ecb.int

Prezes Europejskiego Banku Centralnego – Mario Draghi – podczas swojego poniedziałkowego wystąpienia stwierdził, że ECB musi być bardziej wyczulony na negatywne spirale cenowe w strefie euro. Przyznał jednocześnie, że część scenariuszy banku centralnego zakłada wystąpienie ryzyka deflacji.

Przemawiając podczas dorocznego Forum ECB o Bankowości Centralnej w portugalskiej Sintrze, Draghi stwierdził, że wśród członków Rady nie miała miejsce debata na temat głównego celu banku centralnego jakim jest przywrócenie inflacji do poziomu 2% w średnim terminie. ECB przyznaje otwarcie, że program skupu aktywów zostanie wdrożony, gdy niska inflacja będzie otrzymywała się „w zbyt długim” okresie czasu.„Obecnie oczekuję, że niska inflacja będzie się utrzymywała trochę dłużej – stopniowo wzrastając osiągnie jednak pułap 2%. Naszym zadaniem jest kontrolowanie wszystkich potencjalnych niebezpieczeństw i rozpatrywanie różnych scenariuszy, które mogą pojawić się w międzyczasie. Szczególną czujność musimy zachować w zakresie powstania potencjalnej, negatywnej spirali cenowej – niska inflacja, spadające oczekiwania inflacyjne oraz rynek kredytowy mogą wpływać na jej rozwój.”

Draghi zwrócił uwagę na dynamikę potencjalnej spirali deflacyjnej w strefie euro, gdyż kraje znajdujące się najbardziej pod ścianą przechodzą względne dopasowania ceny w celu odzyskania swojej konkurencyjności. To, w połączeniu z rosnącym euro utrzymuje ogólną inflację na niskim poziomie w rozszerzonym okresie czasu.

„W tej sytuacji istnieje ryzyko, że oczekiwania dezinflacyjne w końcu załapią. Wtedy wiele gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw odroczy w czasie wydatki – szczególnie, gdy polityka pieniężna nie ma środków, aby sterować stopą nominalną w celu kompensacji.”

Wynik może oznaczać o wiele wyższe oczekiwania co do przyszłego zadłużenia, co z kolei blokuje inwestycje oraz wydatki konsumpcyjne

„Banki mogą odpowiedzieć na tę sytuację bardziej zaostrzonymi normami kredytowymi, które jedynie wzmocnią presję dezinflacyjną a tym samym pogorszą obciążenia dłużne. Jest to niezwykle podatny grunt na aktywację szeregu negatywnych czynników, utrudniających osiągnięcie naszych celów.”

Prezydent Draghi podkreślał również jak ważne jest zrozumienie opóźnienia pomiędzy działaniami podejmowanymi przez rządzących a wpływem na rzeczywistą gospodarkę. Właśnie dlatego jego zdaniem „wyprzedzające” kroki powinny być jak najbardziej uzasadnione. Z drugiej strony dodał natomiast, że Europa nie może być zbyt reakcyjna i wrażliwa na część zachodzących zmian. Niektóre części procesu dezinflacyjnego powinny bowiem same się skorygować.

invest

Na sam koniec zasygnalizował, że „nieuzasadnione zaostrzenie warunków monetarnych i finansowych” ze względu na nagłe zmiany rynkowe – przykładowo silniejsze euro – może skłonić ECB w stronę obniżki stóp.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here