Draghi (EBC): Brexit może stanowić poważniejsze zagrożenie dla stabilności finansowejW dniu dzisiejszym, w Indonezji odbyło się trzydzieste ósme posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Walutowego i Finansowego (IMFC). W trakcie swojego oświadczenia prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oświadczył, iż pomimo pewnego spowolnienia po silnym wzroście w 2017 r. gospodarka strefy euro nadal rozwija się dobrze. 

Finax

Wskaźniki ekonomiczne sugerują, że wzrost gospodarczy będzie kontynuowany

W drugim kwartale bieżącego roku gospodarka wzrosła o 2,1% rok do roku i w dalszym ciągu wykazuje wysoki poziom wykorzystania mocy produkcyjnych. Dzięki wzrostowi liczby osób zatrudnionych, stopa bezrobocia w strefie euro spadła do najniższego poziomu od 2008 r., Ponadto, najnowsze wskaźniki gospodarcze sugerują, że ogólnie ten szeroko zakrojony wzrost w strefie euro będzie kontynuowany.

Zobacz także: EURUSD: pokonanie ważnego oporu, cel dla pary 1,18

Nasze środki polityki pieniężnej nadal wspierają popyt krajowy, który pozostaje podstawą ciągłej ekspansji. Konsumpcję prywatną wspierają zyski z pracy i rosnące płace. Inwestycje biznesowe zostały wzmocnione dzięki poprawie rentowności przedsiębiorstw, korzystnym warunkom finansowania i solidnemu popytowi. Ponadto oczekuje się, że ekspansja globalnej działalności będzie kontynuowana, co będzie korzystne dla eksportu strefy euro – czytamy w oświadczeniu.

Najnowsze prognozy pracowników EBC przewidują roczny wzrost realnego PKB na poziomie 2,0% w 2018 r., 1,8% w 2019 r. i 1,7% w 2020 r. Patrząc w przyszłość, oczekuje się także, że inflacja bazowa wzrośnie pod koniec roku. Najnowsze prognozy ekspertów EBC przewidują roczną inflację w strefie euro na poziomie 1,7% w 2018, 2019 i 2020 roku. W związku z tym na ostatnim posiedzeniu Rady ds. Polityki pieniężnej Rada Prezesów potwierdziła, że ​​nadal oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019 r., A w każdym przypadku tak długo, jak to konieczne, aby zapewnić ciągłość utrzymywania się konwergencji inflacji do poziomów poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie.

Hard Brexit może potencjalnie stanowić poważniejsze zagrożenie dla stabilności finansowej

Mario Draghi zwrócił także uwagę, iż niepewność wywołana przez Brexit może jednak potencjalnie stanowić poważniejsze zagrożenie dla stabilności finansowej. Ze względu na panującą obecnie niepewność co do wyniku negocjacji i wynikających z nich decyzji ustawodawczych i regulacyjnych, sektor prywatny jest przede wszystkim odpowiedzialny za poczynienie odpowiednich przygotowań w celu przygotowania się do wszelkich negocjacji.

Jego zdaniem należy wzmocnić Unię Gospodarczą i Walutową (UGW), przede wszystkim poprzez wdrożenie tego, co już zostało uzgodnione i ukończenie wspólnych projektów takich jak m.in.: ukończenie unii bankowej, wzmocnienie zdolności operacyjnych i roli Europejskiej Stabilności. Bardziej kompletna UGW będzie lepszą podstawą stabilnej i odpornej gospodarki strefy euro, która przyczynia się do globalnego wzrostu gospodarczego i stabilności finansowej.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEURUSD: pokonanie ważnego oporu, cel dla pary 1,18
Następny artykułS&P500 pomiędzy dwoma kluczowymi poziomami – Justin Bennett
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here