Naga MarketsNouriel Roubini profesor z Nowego Jorku
Nouriel Roubini, znany również jako Doktor Doom

Krytyk BTC numer jeden, Nouriel Roubini, znany również jako Doktor Doom, nie zmienił zdania na temat użyteczności i wewnętrznej wartości kryptowaluty. Przemawiając na CC Forum zorientowanym na nowych technologiach (blockchain i AI), powiedział, że większość kryptowalut jest niestabilna i nie może przechowywać wartości.

W debacie z promotorem Bitcoin Cash, Rogerem Verem, Roubini powiedział, że nikt tak naprawdę nie używa kryptowalut jako środka płatniczego. Pochwalił za to firmy z rynku przekazów pieniężnych, takie jak PayPal i VISA, mówiąc, że odniosły one sukces, mimo że nie mają nic wspólnego z blockchainem.

Doktor Doom o “krypto cośtam”

Roubini posunął się do tego, że użył terminu „krypto cośtam” zamiast kryptowaluty. Chciał tym podkreślić zapewne to, że nie uważa tych drugich za waluty.

Powiedział, że przyszłość pieniądza w ogóle nie dotyczy kryptowalut, ponieważ nie mają one żadnej rzeczywistej użyteczności. Według amerykańskiego ekonomisty problem z bitcoinem i jego pochodnymi polega na tym, że nie mogą przechowywać wartości. Doktora Dooma niepokoi to, że większość walut cyfrowych odbiegła od swoich rekordowych poziomów cenowych, co pokazuje ich chwiejną wartość.

Czy to prawda?

Trochę w kontrze jego opinii stoi to, że bitcoin był w tym roku ponownie najlepszą inwestycją (chyba, że do końca roku dramatycznie stanieje). Zwrot z inwestycji w BTC przekroczył zwrot z inwestycji w złoto czy akcje firm z USA.

Po drugiej stronie stanął Roger Ver, który wyraził zaniepokojenie wiarygodnością pieniędzy typu fiat. Powiedział, że waluty takie jak dolary amerykańskie nie są bezpiecznymi magazynami wartości (SOV), ponieważ banki centralne manipulują swoją ich siłą nabywczą. Zapewne chodziło mu o ostatnie działania np. Fed, który w ramach wojny handlowej z Chinami stara się zbić kurs dolara.

Oprócz występów z Rogerem Verem i Nourielem Roubinim w rolach głównych, w temacie kryptowalut debatował też chiński przedsiębiorca Bobby Lee. Wymienił on kilka uwag na temat walut zabezpieczonych aktywami i walut zabezpieczonych długiem. Bobby zwrócił uwagę na to, że USD stracił ponad 96% swojej siły nabywczej w ciągu ostatnich 100 lat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here