Naga MarketsKlawiatura z klawisze cryptocurrencyNie od dziś wiadomo, że zdaniem niektórych ekonomistów, urzędników państwowych czy też przedstawicieli banków centralnych, dotychczas istniejące kryptowaluty skazane są na porażkę. Pomimo swojego sceptycyzmu do w pełni zdecentralizowanych walut cyfrowych, spore grono z nich zauważa jednak szansę dla powstania cyfrowych walut emitowanych przez rządy poszczególnych krajów.


70% banków centralnych bada temat emisji własnej cyfrowej waluty

Na przestrzeni ostatnich miesięcy sporo mówiło się o możliwości wprowadzenia walut cyfrowych emitowanych przez banki centralne (CBDC). Niedawny raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wykazał nawet, że aż 70% banków centralnych na całym świecie prowadzi badania dotyczące emisji własnej cyfrowej waluty.

Zobacz także: Kryptowaluta emitowana przez bank centralny może podważyć stabilność finansową

Nouriel Roubini, amerykański ekonomista wykładający w Stern School of Business przy Uniwersytecie Nowojorskim i właściciel firmy konsultingowej Roubini Global Economics zwany potocznie za swoją stale niedźwiedzią postawę “Dr Doom” (Doktor Zagłada) uważa jednak, że nawet jeżeli w przyszłości dojdzie do wprowadzenia walut cyfrowych emitowanych przez banki centralne, to w odróżnieniu od obecnie znanych kryptowalut, waluty te nie będą oparte na technologii blockchain.

Roubini studzi entuzjazm

W trakcie wspólnego panelu z współzałożycielem Ethereum (ETH), Vitalikiem Buterinem na konferencji Deconomy w Seulu zauważył on, że CBDC różnią się od kryptowalut tym, że są to waluty cyfrowe emitowane przez bank centralny, a co za tym idzie, ich status prawny jako środka płatniczego zależy od regulacji rządowych lub prawa.

– Jak tylko pojawiają się informacje o [emisji CBDC], ludzie związani z kryptowalutami są podekscytowani i mówią, że to staje się głównym nurtem [….], ale jeśli uważnie przyjrzeć się temu, co chcą zrobić, czy i kiedy to zrobią, to nie będzie to blockchain, to nie będzie to krypto [….] to będzie na jednej księdze zabezpieczone – powiedział Roubini studząc w ten sposób entuzjazm nad badaniami banków centralnych.

Może Cię zainteresować: Doktor Doom: bitcoin to bańka, a inwestorzy go kupujący są głupimi fanatykami

Oprócz uwag na temat CBDC, Roubini powtórzył także wiele ze swoich wcześniejszych uwag dot. innowacji kryptowalutowych, tj. że rządy kategorycznie stłumią każdy system transferu wartości, który jest naprawdę anonimowy, a decentralizacja w krypto jest mitem.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułIzba Gmin umacnia kurs funta (GBP), RPP natomiast kurs złotego (PLN)
Następny artykułDlaczego w II kw. warto postawić na obligacje skarbowe? Prognozy Saxo Bank
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here