Naga Marketscc dow jones indeksDow Jones Industrial Average (DJIA), dzieło Charlesa Dowa, obchodzi w tym tygodniu 125. rocznicę powstania, która zdefiniowała globalną gospodarkę w takim samym stopniu, w jakim reprezentowała losy największej potęgi ekonomicznej – Stanów Zjednoczonych. Indeks od czasu jego stworzenia nie miał lekko – w końcu przeżył dwie wojny światowe, pandemie i inne zjawiska niekoniecznie wspomagające ówczesny jego skład – jednak ten znany nam z dzisiejszej formy zdecydowanie ma się bardzo dobrze.

Dow Jones, 125 lat obcowania z indeksem

Dow Jones Industrial Average w środę skończył 125 lat. Jest to jeden z najstarszych indeksów giełdowych na świecie – w 1896, Wall Street Journal zaczął publikować pierwszą na świecie rubrykę z indeksem założonym przez Charlesa Barrona. W tamtym czasie indeks składał się z 12 spółek a nie jak dziś z 30. Tego pierwszego dnia, kiedy Wall Street Journal opublikował jego notowania – DJIA zamknął się na poziomie 40,94 punktów.

Te artykuły również Cię zainteresują
W swojej 125-letniej historii indeks przetrwał dwie upiorne wojny światowe, dwie niszczące pandemie, 23 amerykańskie prezydentury i niezliczone recesje, pozostając ikoną kapitalizmu wraz z miastem Nowy Jork, w którym ma swoją siedzibę. Nie można więc powiedzieć, że indeks miał lekko.

wykres Dow Jones MN 27.05.2021
Dow Jones MN 27.05.2021

Kilka faktów historycznych na temat indeksu: W całej historii najgorsze jednodniowe spadki wyniosły -22,6% i miały one miejsce w październiku 1987 r. (tzw. “czarny poniedziałek”) oraz -12,9% w marcu 2020 r., na początku pandemii Covid-19. W ciągu pierwszych 25 lat indeks był bardziej zmienny, doświadczył dziewięciu korekt, czyli spadków o 20% lub więcej. W ciągu ostatnich 100 lat miały miejsce tylko cztery tego typu korekty.

Pierwotny skład indeksu obejmował wspomniane 12 spółek, wśród których znalazły się GE, American Sugar Company (obecnie Domino Food) oraz U.S. Rubber Company (obecnie Michelin). W obecnym składzie najstarsze nazwy to Procter & Gamble (89 lat w indeksie), 3M (45 lat) i IBM (42 lata). Większość z tych spółek już nie istnieje, a wiele z nich w marcu ubiegłego roku otarła się o bankructwo.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here