Naga Markets26 maja to dzień, w którym swoje święto obchodzą wszystkie mamy. Jest to jednak też dzień, w którym powód do świętowania mają inwestorzy. Okazuje się bowiem, że dokładnie 124 lata temu, 26 maja 1896 roku utworzony został amerykański indeks Dow Jones Industrial Average. To jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na New York Stock Exchange (NYSE) i NASDAQ.

  • Indeks Dow Jones Industrial Average obchodzi 124. urodziny
  • Ilość spółek w indeksie wzrosła na przestrzeni lat z 12 do 30
  • Historyczny szczyt Dow Jones ustanowił w połowie lutego br.
  • Największy dzienny punktowy spadek indeksu odnotowano 9 marca br.

Dow Jones świętuje 124. urodziny

Dow Jones Industrial Average to stworzony przez Charlesa Dowa i Edwarda Jonesa, drugi najstarszy indeks akcji w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że pierwotnie składał się on z akcji jedynie 12 spółek, to w roku 1916 zwiększono portfel do 20, a w 1928 do 30 podmiotów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto w tym miejscu podkreślić, że spośród 12 spółek wchodzących w skład indeksu w dniu jego pierwszych notowań, do dziś utrzymała się jedynie jedna: General Electric, choć i ona miała kilkuletnią przerwę (między 1898 a 1907) obecności w indeksie.

Podczas pierwszej publikacji kurs indeksu wyniósł 40,94 punktów. Bariera 1 000 punktów osiągnięta została 14 listopada 1972 roku, a 10 000 pkt. 29 marca 1999 roku. Na sesji giełdowej w dniu 25 stycznia 2017 roku indeks Dow Jones po raz pierwszy w historii przekroczył wartość 20 tys. punktów. Najwyższą wartość indeks osiągnął w połowie lutego br., kiedy to jego notowania wyniosły niemal 29 600 pkt. Tuż po osiągnięciu tego poziomu zanotowano jednak potężny spadek o 11 375 pkt. co stanowiło 38,45%. To właśnie w tym czasie (dokładnie 9 marca 2020 r.) indeks Dow Jones odnotował największy dzienny punktowy spadek sięgający 1969,15 pkt.

Warto zwrócić uwagę, że w odróżnieniu do wielu giełdowych indeksów, Dow Jones ważony jest ceną akcji, a nie kapitalizacją rynku. Taka metodologia zasadniczo wyklucza włączenie do niego kilku największych firm na świecie jak np. Alphabet Inc. (Google), którego akcje prawdopodobnie stanowiłyby zbyt dużą część indeksu.

Dow Jones Averageages stara się utrzymać odpowiednią reprezentację sektora i faworyzuje firmę, która ma doskonałą reputację, wykazuje trwały wzrost i jest interesująca dla dużej liczby inwestorów.

W rezultacie, firma taka jak Boeing Co., która spadła w tym roku o niemal 60%, ma większy wpływ na notowania indeksu, niż czwarta co do wielkości amerykańska firma, Alphabet na wyniki S&P 500.

Dow Jones najwyżej od 8 marca

Spoglądając na notowania indeksu Dow Jones zauważymy, że wskutek obecnych wzrostów pokonuje on lokalny opór w wysokości 24 600 punktów. Jeżeli tylko w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej jego aprecjacji.

Dow Jones Weekly

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGrupa WP rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.
Następny artykułLPP blisko linii trendu. Czekamy na wybicie oporu przy 6400 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here